Çalışma AlanlarımYeme Bozuklukları Nelerdir?

Mart 2, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/10.jpg

İnsan yaşamını sağlıklı bir şekilde devam ettirebilmek için dengeli ve düzenli beslenmelidir. Psikolojik bir durum olarak nitelendirilen yeme bozuklukları insanın beden sağlığını tehdit eder. Bozukluk temelde vücut şekline ve ağırlığının takıntı haline getirilmesiyle başlıyor. Ciddi ve ağır olan vakalar mevcuttur. Tedavi edilmediğinde ölümle dahi sonuçlanabilir.

Anoreksiya olarak bilinen yeme bozukluklarının kadın erkek, genç yaşlı fark etmeksizin her bireyde görülebildiği bilinmektedir. Güzellik kaygısını daha fazla güden kadınlarda daha sık görülmektedir. Genç hanımlarda görülen anoreksiya nevroza, çok az uyunma, yemek yememe halidir. Uyumama, az yeme beraberinde psikolojik sorunları getirir. Tedbir alabilmek için anoreksiyanın ne olduğu, nasıl başladığı ve ne şekilde ilerlediğine dair bilgi edinilmelidir.

Yeme Bozuklukları Belirtileri

Yemekle ve yeme davranışıyla alakalı düşünceler ve duygular yeme bozukluğunun başlangıcında kişiye çok rahatsızlık verir. Zamanla ilerleyen hastalık daha yüksek oranda hanımlarda görülür. Neden ve niçin görüldüğüne dair çeşitli bilgiler bulunmaktadır. Kişiden kişiye nedenler farklılık gösterse de yeme bozukluklarının daha çok psikolojik sorun yaşayanlarda görüldüğünü söyleyebiliriz. Bazı insanlar vücutlarıyla ve kilolarıyla barışıktır. Diyet yapmayan hatta kilo vermek veya almak için uğraşmayan kişilerde dahi anoreksiya görülebilir. Bunun nedeni yaşamın evrelerinde karşılaştıkları psikolojik etkenlerdir.

Yeme Bozuklukları Nelerdir?

İş, okul veya sosyal hayatında sorunlar yaşayanlar, eşiyle ilgili duygusal olarak dibi görenler yemek yemeyi reddedebilir. Zorla yedirilirse çıkarırlar. Çok kısa sürede çok fazla zayıflarlar. Zamanla yeme problemlerinin bütün etkilerini görmeye başlayacaklardır. Ortaya çıkan veya yaşanılan psikolojik veya duygusal sorunların sona ermesiyle beraber yeme problemleri de sona erecektir. Ancak ciddi hasar gören beden de fizyolojik etkileri kalabilir. Kesin olarak nedenleri bilinmemektedir. Fakat yeme bozukluklarının oluşmasında çevresel, psikolojik ve biyolojik unsurların birlikte oluşturdukları kombinasyondan kaynaklandığı ifade ediliyor.

Anoreksiya Nasıl Tedavi Edilir?

Genlerin veya biyolojik yapının yeme bozukluklarının oluşumunda ne kadar etkili olduğuna dair net bir açıklama yoktur. Genlerdeki bazı etkenler kişinin yeme bozukluklarına karşı daha zayıf olmalarını sağlayabileceğine dair fikir beyan ediliyor. Duyarlı, azimli ve mükemmeliyetçi kişilerde daha fazla görüldüğü bilinmektedir. Genetik eğilimlerle dolaylı ilişki içinde olan yeme bozuklukları tedavi edilebilir. Psikoterapi ve daha farklı yöntemlerle tedavi eden Psikolog Ali Eren Yıldız, yeme bozukluklarında çeşitli başarılara imza atmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button