Çalışma AlanlarımYaşlılık Döneminde Depresyon

Mayıs 16, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/05/yaslilik-donemi-depresyon.jpg

Yaşlılık Döneminde Depresyon

Yaşlılık dönemiyle birlikte hayatımızda belirgin farklılıklar da yaşanmaya başlanır. Bu da doğal olarak iç dünyamızda değişime neden olur. Yaşlılık döneminde depresyon sorununun sıklıkla karşımıza çıktığını ifade edebiliriz. Özellikle uzun süreli moral bozukluklarının yaşlılık dönemindeki depresyonu tetiklediğini biliyoruz. Yine suçluluk hissi, kendini değersi hissetme durumu ve ümitsizlik gibi nedenlerin yaşlılıkta depresyonu tetiklediğini ifade etmek mümkündür.

Yaşlılık döneminde gelişen uyku bozukluğu sorunu depresyonun ortaya çıkmasına neden olmaktadır. Ayrıca yorgunluk hissi, ölüm düşüncesi ve yeme bozukluklarının da depresyona neden olduğunu ifade etmek mümkün olur. Bütün bu duygusal farklılıklar yaşlarda depresyon belirtileri olarak da karşımıza çıkar. Tam da bu doğrultuda yaşlılarda depresyon sorununun etkili bir düzeyde tedavi edilmesi şarttır. Ancak bu sayede yaşlılık döneminde kaliteli bir yaşam sürme de mümkün hale gelmektedir.

Yaşlılık Döneminde Depresyon Neden Gelişir?

Depresyon insan yaşamının hemen her devresinde karşımıza çıkan bir psikolojik rahatsızlık olarak tanımlanır. Ancak gençlik dönemindeki depresyon nedenleriyle yaşlılık dönemindeki depresyon nedenleri arasında farklılıklar da bulunmaktadır. Yaşlılık döneminde fiziksel anlamda da birtakım sorunlar ortaya çıkabilir. Fiziksel sorunların da depresyonu tetikleyici bir etkisi bulunmaktadır. Bundan dolayı yaşlılık dönemiyle birlikte depresyonun da geliştiğini ifade etmek mümkün olur. Yaşlılık döneminde depresyon söz konusu olduğunda bu tür sorunların mutlaka tedavisinin yapılması şarttır!

Yaşlılık Döneminde Depresyon

Yaşlılık döneminde ortaya çıkan olumsuz düşünceler, bireylerin psikolojisini de olumsuz etkiler. Yine yas durumuyla bir yakınını kaybetmiş olmak da yaşlıların depresyona girmelerine neden olur. Ayrıca tek düze yaşantı ve yalnızlık hissi de depresyonu tetikleyici bir etkiye sahip olduğunu rahatlık ifade edebiliriz. Tam da bu noktada yaşlılık dönemiyle birlikte depresyon sorununun ortaya çıkma olasılığının artış gösterdiğini söyleyebiliriz.

Yaşlılık Dönemindeki Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Elbette ki yaşlılık dönemi depresyon belirtileri söz konusu olduğunda aşağıdaki seçenekler karşımıza çıkmaktadır:

  • Umutsuzluk hissi
  • Karamsarlık hissi
  • Uzun süre geçmeyen moral bozuklukları
  • Sürekli olarak suçluluk hissi içerisinde olma
  • Her zaman keyif alınan aktivitelerin artık eğlenceli gelmemesi
  • Özellikle bedensel şikayetlerde belirgin oranda artışın yaşanılması
  • Hevessizlik, isteksizlik, bir şeyi yapmak konusunda isteksiz davranma
  • Uyku bozuklukları, ekonomik sıkıntılarla fazlaca meşgul olma, suskun bir hal

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button