GenelTükenmişlik Sendromu Nedir? 

Mayıs 5, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/05/Tukenmislik-Sendromu-Nedir.webp

Tükenmişlik sendromu nedir? Bireyde güç ve enerjinin azalmasına paralel olarak bireyde içsel olarak tükenmişlik algısının yaygınlaşmasına tükenmişlik sendromu denir. İlk olarak 1974 yılında Herbert Freudenberger tarafından tanımlanan bu sendrom, günümüz koşullarında sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Tükenmişlik sendromu gündeme geldiği zaman yıpranmış ve başarısızlık hissi de beraberinde gelmektedir. Bundan dolayıdır ki tükenmişlik sendromunun bir an önce tedavi edilmesi şarttır. Peki, tükenmişlik sendromu nedir? Dahası belirtileri nelerdir? İşte merak edilen ayrıntıların tamamı!

Tükenmişlik sendromu nedir

Tükenmişlik Sendromu Belirtileri Nelerdir?

En belirgin tükenmiş sendromu belirtisi, kişinin kendisini hem bedensel hem de duygusal olarak tükenmiş hissetmesidir. Bu tür sorunlar baş gösterdiği zaman kişinin yaşantısının altüst olduğunu rahatlıkla ifade edebiliriz. Burada tükenmişlik sendromuna yönelik olarak belirtilerin dikkate alınması, bu tür sorunları tedavi edilmesini de mümkün kılacaktır. Bu kapsamda ön plana çıkan tükenmişlik sendromu belirtilerini aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Karamsarlık hissi ve kendini değersiz görme
  • Sürekli birlikte bitkin ve yorgun hissetme hali
  • İşten, alışkanlıklarından varsa hobilerinden soğuma
  • Unutkanlıkla birlikte sürekli tekrarlanan dalgınlık durumu
  • Hem duygusal hem de bedensel olarak tükenmiş hissetme
  • Kişinin tamamıyla olumsuz düşüncelerin etkisinde kalması
  • Umutsuzlukla birlikte kişinin mesleki anlamda kendine güvenini kaybetmesi
  • Dikkat dağınıklığıyla birlikte kalp çarpıntısı hatta kabızlık ve ihsan gibi sindirim sorunları
  • En basit işlerin yapılması sırasında bile kendisini yetersiz hissetme durumunun ortaya çıkması

Görüldüğü üzere tükenmişlik sendromu gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı belirti çıkar. Bu belirtilerin zamanında dikkate alınması, sorunun çok daha büyük boyutlara ulaşmasına engel olmaktadır.

Tükenmişlik sendromu nedir

Tükenmişlik Sendromu Nedir, Tanısı Nasıl Konulur?

Tükenmişlik sendromu nedir? Kişide her anlamda tükenmişlik hissinin yaygınlaşması haline tükenmişlik sendromu denir. Bu rahatsızlığın tanısının konulmasında psikiyatr ve psikologlar oldukça etkilidir. Tükenmişlik sendromunun tanısının konulması için ‘’Maslach Tükenmişlik Ölçeği’’ uygulanmalıdır. Uygulanan ölçeğin sonuçlarına göre tükenmişlik sendromuna yönelik olarak isabetli bir tanının konulması da mümkün olur.

Tükenmişlik sendromu nedir

Bununla birlikte son zamanlarda tükenmişlik sendromunun tanısının konulması için çok sayıda farklı teknik ve yöntemin devreye girdiğini rahatlıkla ifade etmek de mümkün olmaktadır. Burada uygulanacak yönteme psikiyatr ya da psikolog karar vermektedir.

Call Now Button