GenelTravma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Nisan 27, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/04/Travma-Sonrasi-Stres-Bozuklugu-Nedir.webp

Travma sonrası stres bozukluğu nedir? Kişiyi aşırı dehşet ve korku için el üstünde çaresizlik içerisinde hissettiren travma sonrasındastres bozukluğu beklenmedik şekilde gerçekleşen olaylarla tetiklenir. Herhangi bir kötü olay sonrasında tehlike içerisinde hissetme durumu ortaya çıkabilir. Ölümlerin meydana gelmesi, yaralanmaların olması, yangın, sel, deprem, cinsel istismar, savaş, hastalıklar travma sonrası stres bozukluğu meydana getirir.

Böyle bir ruhsal hastalığı meydana geldiği kişiler çevrelerine uyum sağlamakta zorluk yaşarlar. Ancak bu durumun geçici olduğunu bilmek gerekir. Psikolojik danışma seansları alarak daha iyi bir hale gelebilirler. Zamanında etkili bir tedavi sürecine girmeyen ruhsal bozukluk daha da kötüleşirse birey günlük yaşantısında sıkıntı çekebilir. Travma sonrasında stres bozukluğu gündeme geldiği zaman birtakım komplikasyonlar da karşımıza çıkmaktadır.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Komplikasyonları

Çalışan insanların işlerini aksatmasına, ilişkilerinin sağlıksız olmasına, günlük yapılan aktivitelerden keyif alınmamasına travma sonrasında stres bozukluğu sebep olabilir. Kısacası böyle bir hastalık durumuyla karşılaşanlar günlük hayatlarında her türlü sıkıntılarla karşı karşıya kalabilirler. Akıl sağlığı ile alakalı riskleri taşıyabilirler. İntihar etme eğilimi ve bununla alakalı eylemler, yeme bozuklukları, anksiyete, bunalım komplikasyonları arasında bulunur. Travma sonrası stres bozukluğu önleme konusunda farklı özellikler devreye girmektedir.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Önleme

Travmatik bir olay yaşandıktan sonra bu olayı sürekli düşünmeyi bırakmak gerekir. Olay sürekli olarak akılda tutulup düşünüldüğünde suçluluk, öfke, korku, depresyon görülecektir. Bütün bunların hepsi alma gerçekleştikten sonra kişiler tarafından verilen yaygın bir tepkidir. Zamanında böyle bir durum yaşandığında yardım ve destek almak gerekir. Travma sonrasında stres bozukluğu konusunda profesyonel bir destek almak en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkmaktadır.

Travma Sonrası Stres Bozukluğu Nedir?

Psikolojik danışmanların ihtiyaç duyulur. Böyle bir durumda destek sağlayacak ve birey dinleyecek rahatlamasını sağlayacak danışman önemlidir. Travma sonrası stres bozukluğunu engellemek için bir psikiyatrist veya psikolog başvurulabilir. Başkasından elde edilecek olan destek sağlıksız olan bu durumlar başa çıkma yöntemleri arasında bulunur. Danışmanlar bozukluk durumunun şiddetine bağlı olarak size seanslar düzenleyecektir. İlaç kullanılması gereken durum var ise psikiyatrist yönlendirmesi ile size yardımcı da olabilir.

Call Now Button