GenelTipik Bir Psikolojik Danışma Oturumunda Neler Olur?

Nisan 28, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/04/Tipik-bir-psikolojik-danisma-oturumunda-neler-olur.jpg

Tipik bir psikolojik danışma oturumunda neler olur? İletişime dayalı danışmanlık süreçleri çok fazla tanınmadığı için bilgi sahibi olamayabilirsiniz. Öncelikle bilinmesi gereken en önemli nokta danışmanlık hizmetlerin de sizin psikolojiniz ile alakalı herhangi bir teşhis durumu söz konusu değildir. İlaç verilmesi yapılmamaktadır. İlaç ve teşhis koyma işi sadece doktorlara hastır. Psikolojik teşhis ve ilaçları yalnızca psikiyatri doktorları yapabilir.

Tipik Bir Psikolojik Danışma

Kişinin duygu durumu bozukluğu için problemlerin çözümüne dair kişi kişiye ya da yüz yüze meydana gelen yardım durumlarına psikolojik danışma hizmetleri denir. Danışma hizmetleri oturumlardan meydana gelir. Belirlenen oturumlar kişi bulunduğu olumsuz zihinsel durumlardan kurtulana kadar devam eder. Bütün süreç kişinin gönüllülük esasına göre ve güven duygusuna göre cereyan etmelidir. Peki, Tipik bir psikolojik danışma oturumunda neler olur? İşte ayrıntılar!

Tipik Bir Psikolojik Danışma

Psikolojik Danışma Oturum Aşamaları

Danışma hizmetlerinde oturumların sıralamasına göre hizmetler planlanarak oluşturulmalıdır. Oturumların atlanması veya gözden kaçırılması danışma hizmetinin verimliliğini düşürür. Zihinsel olumsuzluklar ortadan kaldırılmayabilir.

  • Başlangıç ve alışma
  • İlişki kurma ve değerlendirme
  • Keşfetme ve buluş
  • Yoğunlaşma ve hedef oluşturma
  • Planlama ve eyleme geçirme
  • Veri toplama ve ara verme
  • İzleme ve değerlendirme
  • Kapanış ve ayrılma

Oturumlar sayesinde psikolojik danışma hizmetinden faydalanan kişinin bütün bilgileri danışman tarafından saklanarak hiç kimseyle paylaşılmaz. Herhangi bir can güvenliği ile alakalı sorun yoksa ailesiyle dahi bu bilgilerin paylaşılması yasaktır. Bu sebeple her türlü zihinsel durumlarınız ile alakalı danışmanlarla gönül rahatlığı içerisinde oturumlarınızı gerçekleştirebilirsiniz.

Tipik Bir Psikolojik Danışma

Tipik Bir Psikolojik Danışma Oturumunda Neler Olur? – İlk Oturum

Psikolojik danışman danışanı ile ilk oturumdan itibaren ilişki kurmaya başlar. Oluşturulan ilişkinin belli bir amacı vardır. Terapötik işbirliği veya çalışma birliği olarak adlandırılan bu ilişkide esas olan güven duygusudur. İlk oturum sırasında danışmanın hareketlerinde gerginlik gibi durumlar var ise bu duruma göre çalışma ilişkisi yönlendirilir.

Danışmanın uygun şekilde sorduğu sorular ile oturuma başlanmalıdır. Sorulan sorular danışanın harekete geçmesini kolaylaştıracak şekilde net ve anlaşılır olmalıdır. Böylece Tipik bir psikolojik danışma oturumunda neler olur? Sorusuna da kapsamlı bir şekilde yanıt vermiş olduk.

Call Now Button