Çalışma AlanlarımTıkanırcasına Yeme Bozukluğu

Temmuz 5, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/07/Tikanircasina-Yeme-Bozuklugu-Nedir.webp

Tıkınırcasına yeme bozukluğu insan sağlığına son derece olumsuz bir şekilde etki eden bir problemdir. Genellikle kendinizi yalnız veya depresif hissettiğinizde, sık sık kontrolsüz yeme atakları ile karakterizedir. Aşırı yeme bozukluğu, geniş kapsamlı sonuçları bulunan zihinsel sağlık durumunun belirtisi olabilir. Ancak kendi kendine de ortaya çıkabilir ve genellikle tedavi edilmez çünkü bundan muzdarip insanlar yardım aramaya utanırlar.

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu Belirtileri

Tıkanırcasına yeme bozukluğu olan kişiler, genellikle gıdanın besin değeri veya ne kadar dolu olduklarına pek aldırmadan, kısa sürelerde büyük miktarlarda yemek yerler. Tıkınırcasına üç ay boyunca haftada en az bir kez meydana gelir ve şunları içerebilir:

  • Tıkınırcasına yemek yeme alışkanlığı
  • Doyma sınırının üst sınırda olmasından dolayı çok yemek yemek
  • Çok fazla yemek yedikten sonra yemekten kaynaklı iğrenme durumu

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu

Aşırı yeme bozukluğu, genellikle hızlı ve rahatsız edici noktaya kadar çok miktarda yemek yeme olarak tanımlanan aşırı yeme ile tanımlanan kapsamlı yeme bozukluğudur. Aşırı yeme bozukluğu, iki milyondan fazla kadın ve bir milyon erkek de dahil olmak üzere milyonlarca insanı etkileyen ciddi ancak tedavi edilebilir bir durum olarak kabul edilir.

Günümüz koşullarında Tıkınırcasına yemek yiyen birçok insan aynı zamanda depresyon veya anksiyete gibi diğer zihinsel sağlık bozukluklarından da muzdarip olsa da, çoğu bu ek problemlere sahip değildir. Aşırı yeme bozukluğu, insanların kısa sürede alışılmadık derecede fazla miktarda yemek yemesine neden olan ciddi bir tıbbi durumdur.

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğu

Tıkanırcasına Yeme Bozukluğunun Nedenleri

Tıkanırcasına yeme bozukluğu, her ikisi de aşırı kilo kaybı ile karakterize olan bulimia veya anoreksi ile aynı şey değildir. Aşırı yiyiciler aşırı kilolu veya obez olma eğiliminde olsa da, obeziteden de farklıdır. Tıkınırcasına yeme bozukluğunun kesin nedeni bilinmemektedir. Gelişiminde genetik ve çevresel faktörlerin rol oynadığı düşünülmektedir.

Tıkınırcasına yeme bozukluğu, söz konusu olduğu zaman hem psikolojik hem de fiziksel pek çok farklı sorundan söz edebiliriz. Diğer risk faktörleri arasında, tıkınırcasına yeme bozukluğu veya başka bir düzensiz yeme biçimi ile mücadele eden bir aile üyesine sahip olmak yer alır. Bütün bu bilgiler ışığında aşırı yeme bozukluğuna dair profesyonel bir destek almak her zaman önerilmektedir.

Call Now Button