Çalışma AlanlarımSosyal Medya Bağımlılığı

Temmuz 7, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/07/Sosyal-Medya-Bagimliligi2.webp

Sosyal medya bağımlılığı son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Sosyal medya günümüz itibariyle pek çok insan için vazgeçilmez haline gelmiş durumdadır. Birçoğumuz her gün sosyal medyada saatler harcıyoruz ve kullanmadığınız zamanlarda bile kendinizi telefonunuza bakarken bulmak nadir değildir. Bu da doğal olarak sosyal medya bağımlılığının sıklıkla gündeme gelmesini mümkün kılmaktadır.

Sosyal Medya Bağımlılığı Belirtileri

Günümüz itibariyle sosyal medya bağımlılığına dair çok sayıda farklı belirtiden rahatlıkla söz edebiliriz. Bu noktada sosyal medya bağımlısı olabileceğinizi gösteren bazı işaretleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Wi-Fi olmadığında depresif hissediyorsanız,
  • Onları kontrol edemediğinizde kendinizi endişeli hissediyorsanız,
  • Yeni mesajların ortaya çıkması umuduyla gelen kutularınızı yenilemeye devam ediyorsanız,
  • Sabahları veya gün boyunca boş zamanlarınızda başka bir şey yapmadan önce sosyal medya hesaplarınızı sürekli kontrol ediyorsanız sosyal medya bağımlılığından söz edebiliriz.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya birçok insanın hayatının ayrılmaz bir parçası haline gelmiştir. Birçoğumuz her gün sosyal medyada saatler harcıyoruz. Hatta kullanmadığınız zamanlarda bile kendinizi telefonunuza bakarken bulmak nadir yaşanılan bir durum da değildir!

Sosyal medyaya bağımlı olan insanlar genellikle haber akışlarında gezinmek, görüntülemek veya paylaşmak için ilginç içerik aramak için saatler harcarlar. Ayrıca son gönderilerde veya fotoğraflarda ne kadar “beğeni” aldıklarını görmek için hesaplarını sık sık kontrol edebilirler.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal Medya Bağımlılığının Kapsamı

Sosyal medya bağımlılığı, genç yetişkinler ve ergenler için büyüyen bir endişe kaynağıdır. Bazı araştırmalar, sorunun önceden düşünülenden daha da kötü olduğunu gösteriyor. Sosyal medya bağımlılığının Facebook, Twitter, Snapchat ve Instagram gibi sosyal medya sitelerini diğer aktiviteleri de kapsadığını ifade edebiliriz. Burada profesyonel bir destek almak, beraberinde çok önemli kazanımları da getirecektir. Özellikle alanında uzman olan bir psikolog tam da talebinize uygun bir terapi sürecine sizi dahil edecektir.

Sosyal Medya Bağımlılığı

Sosyal medya bağımlığının bazen “siber bağımlılık” veya “teknoloji bağımlılığı” olarak da adlandırıldığı bilinmektedir. Bu kapsamda sosyal ağ web sitesi bağımlılığı, sosyal ağ sitelerinin aşırı kullanımı olup, bu durum kullanıcıların yaşamları üzerinde olumsuz etkilere neden olmaktadır. Bu fenomen, artan erişilebilirlik ve sosyal medya ağlarının kullanılabilirliği nedeniyle yıllar içinde daha yaygın hale gelmiştir. Bundan dolayıdır ki sosyal medya bağımlığına yönelik olarak psikoterapilere gitmek her zaman önerilmektedir.

Call Now Button