GenelSosyal Kaygı Nedir? Sosyal Kaygı Tedavisi

Haziran 18, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/06/Sosyal-Kaygi-Nedir-Sosyal-Kaygi-Tedavisi.webp

Sosyal kaygı nedir? Sosyal kaygı, sosyal durumlarda başkaları tarafından utanma, yargılanma veya reddedilme korkusudur. Kişinin arkadaş edinmesini ve tutmasını, iş bulmasını ve ilişkiler geliştirmesini zorlaştırabilir.

Sosyal anksiyete bozukluğu (sosyal fobi olarak da bilinir), anksiyete bozukluğunun en yaygın türüdür. İnsanların yaklaşık %12’sini hayatlarının bir noktasında etkiler. Sosyal kaygı, ailelerde ortaya çıkma eğilimindedir, bu nedenle, sosyal kaygısı olan bir ebeveyniniz veya kardeşiniz varsa, onu geliştirme şansınız da artar.

Sosyal Kaygı Nedir? Sosyal Kaygı Tedavisi

Sosyal Anksiyete Tedavisi Nasıl Yapılır?

Sosyal kaygı tedavisi genellikle bilişsel davranışçı terapiyi içermektedir. Bu tür terapi, duygularınız hakkında nasıl farklı düşüneceğinizi öğrenmenize yardımcı olur. Böylece bu düşünceler utanç veya mahcubiyet gibi olumsuz duygulara yol açmaz. Bu, panik atak geçirmeden veya eskisi kadar aşırı tepki vermeden zorlu durumlarla başa çıkmanızı kolaylaştırabilir.

Sosyal kaygının üstesinden gelmek zaman ve çaba gerektirebilir. Ancak bu tedavi, diğer insanlarla etkileşim kurarken daha güvenli ve daha az endişeli hissetmenize yardımcı olabilir. Sosyal kaygı nedir? Sosyal anksiyete bozukluğu, sosyal durumlarla ilgili önemli korku veya endişeye neden olan bir tür anksiyete bozukluğudur.

Sosyal Kaygı Nedir? Sosyal Kaygı Tedavisi

Sosyal anksiyete bozukluğu olan kişiler, utanmaktan, aşağılanmaktan, reddedilmekten veya başkaları tarafından yargılanmaktan korkarlar. Bu korkuları günlük konuşmalar ve etkileşimler, iş ve okul dahil olmak üzere çok çeşitli durumlarda yaşayabilirler. Sosyal anksiyete bozukluğu çok engelleyici olabilir. Bu durumdaki bazı insanlar, yargılanma veya utanma olasılığı konusunda o kadar endişeli olurlar ki, bazen yıllarca, sosyal durumlardan tamamen kaçınırlar.

Sosyal Kaygı Nedir, Sebebi Nedir?

Sosyal kaygı, sosyal durumlarda nasıl hissettiğinizi etkileyen bir bozukluktur. Çok fazla sıkıntıya neden olabilir ve günlük hayatınıza müdahale edebilir. Sosyal kaygınız varsa, başkalarının önünde utanmaktan veya küçük düşürülmekten korkuyorsunuz.

Sosyal Kaygı Nedir? Sosyal Kaygı Tedavisi

Ailede güçlü bir kaygı bozukluğu öyküsü, sosyal kaygı geliştirme riskinizi artırır. ancak endişeli bir ebeveyne sahip olmak, otomatik olarak bu bozukluğu geliştireceğiniz anlamına gelmez. Bilim insanları hala biyolojinin sosyal kaygıda nasıl bir rol oynadığını araştırıyorlar.

Yapılan erken araştırmalar, nörotransmiterler olarak adlandırılan beyin kimyasallarının, beynimizin duyguları ve diğer insanların düşünceleri ve hisleri hakkındaki bilgileri nasıl işlediğinde rol oynayabileceğini öne sürüyor. Beyin taramaları, sosyal fobisi olan ve olmayan kişiler arasındaki farklılıkları göstermektedir. Böylece Sosyal Kaygı Nedir? Sorusuna yanıt verdik!

Call Now Button