GenelSosyal Fobi Nedir?

Haziran 12, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/06/Sosyal-Fobi-Ile-Basa-Cikmak-Icin-Neler-Yapilabilir.webp

Sosyal fobi nedir? Sosyal fobi, başkalarının önünde utanma veya aşağılanma korkusudur. Bundan muzdarip olanlar için sakat bir problem olabilir. Sosyal fobi, insanları normalde hiç düşünmeden yapacakları şeyleri başkalarının önünde yapmaktan korkar hale getirmektedir. Başkaları tarafından yargılanmaktan korktukları için restoranlardan, partilerden, iş işlevlerinden ve diğer sosyal durumlardan kaçınabilmektedir. Peki, sosyal fobi nedir; bu rahatsızlığın nedenleri nelerdir? İşte detaylar!

Sosyal Fobi Neden Olur?

Sosyal fobi bir dizi farklı faktörden kaynaklanabilir. Bazı insanlar çocukken utangaç olabilirken, diğerleri okulda veya işte zorbalığa maruz kalmış olabilir. Bazı durumlarda, sosyal fobi, depresyon, anksiyete bozukluğu veya obsesif-kompulsif bozukluk (OKB) gibi diğer zihinsel sağlık koşullarıyla ilişkili olabilmektedir.

Sosyal Fobi Nedir

Sosyal Fobi Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Sosyal fobinin belirtileri anksiyete bozukluğunun belirtilerine benzemektedir. Aşağıdaki sıraladıklarımız, sosyal fobinin belirtileri olarak karşımıza çıkmaktadır;

  • Başkaları tarafından olumsuz yargılanma kaygısı
  • Başkalarının önünde utanma veya aşağılanma korkusu
  • Utanma veya aşağılanma korkusu nedeniyle sosyal durumlardan kaçınma

Sosyal fobi, sosyal ortamlarda aşırı korku ve kaygıya neden olan bir kaygı bozukluğu türüdür. Sosyal fobisi olan kişilerin diğer insanların, özellikle de yabancıların yanında aşırı gergin ve rahatsız hissetmeleri yaygındır.

Sosyal Fobi Nedir

Sosyal Fobiyi Ne Tetikler?

Sosyal fobi nedir? Sosyal fobiler bir tür kaygı bozukluğu olarak kabul edilir. Sosyal fobisi olan insanlar, başkalarının kendileri hakkında ne düşündüğü veya kamusal veya özel ortamlarda nasıl yargılanacakları konusunda aşırı korku veya endişe duyma eğilimindedir. Bu korkuları tetikleyebilecek sosyal durum örnekleri şunları içerir:

  • Topluluk önünde konuşma
  • İlgi odağı olmak (örneğin bir partide)
  • Otorite figürleriyle etkileşim (örn. polis memurları, öğretmenler)
  • Başkalarının önünde duygu belirtileri göstermek (örneğin ağlamak)

Sosyal Fobi Nedir

Sosyal fobi, insanların günlük sosyal durumlardan korkmasına ve kaçınmasına neden olan bir tür kaygı bozukluğudur. Sosyal fobisi olan kişiler, günlük sosyal durumlarda utanmış, aşağılanmış veya korkmuş hissederler. Başkalarının onları aşağılık olarak değerlendireceğinden ya da aptal ya da sıkıcı olduklarını düşüneceğinden endişelenirler. Bu, diğer insanların önünde kendin olmayı zorlaştırabilir.

Sosyal fobi genellikle erken yetişkinlik döneminde başlar ve tüm yaş grupları ve kültürlerde görülür. Yaşam boyu yaygınlık oranı her iki cinsiyette de benzer olsa da (yaklaşık %5), kadınların bu durumu geliştirme olasılığı erkeklerden daha fazladır. Bu noktada sosyal fobi konusunda destek almak da şarttır.

Call Now Button