GenelŞiddetin Çocuklar Üzerinde Etkisi

Nisan 26, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/04/Siddetin-Cocuklar-Uzerindeki-Etkisi.webp

Şiddetin çocuklar üzerinde etkisi nedir? Hepimiz çocuk olduk. Çoğumuzun çocukları oldu. Ve biliyoruz ki kalbinde kötülük barındırmayan, en güzel gülüşlere sahip varlıklar onlar. Bir çocuğun içindeki mutluğu öldürmek, gülüşlerini almak da bir cinayettir.

Şiddetin her türlüsü kötüdür. Ne yazık ki günümüzde oldukça artan bu probleme maruz kalan çocuklar yaşananlardan en etkilenenler olabiliyor. Bu yüzden en çok hasar da çocuklar üzerinde olabiliyor. Burada şiddetin çocuklar üzerinde etkisi gündeme geldiği zaman karşımıza farklı komplikasyonlar çıkmaktadır. Bundan dolayı şiddetin türleri konusunda da bilgi sahibi olmak gerekmektedir.

Şiddetin Çocuklar Üzerinde Etkisi

Şiddetin Türleri Nelerdir?

Pek çok şiddet türü bulunabiliyor. Bunlar fiziksel, duygusal, sözel, cinsel olabiliyor. Bir çocuk yapmaması gereken bir şey yaptığında, kötü bir söz söylediğinde, ailelere zarar verecek bir durum oluşturduğunda aile acı ve ceza vermek için bu yöntemi kullanır. Tokat, çimdik, fiske, saç çekme, vurma, terlik gibi cisimlerle zarar verme bunlara örnek verilebilir. Ailenin çocuklara gerekli sevgiyi vermemeleri, onlarla ilgilenmemeleri, sürekli ertelemeleri, aşağılayıcı tutumlara maruz bırakmak da duygusal şiddete örnektir.

Şiddetin Çocuklar Üzerinde Etkisi

Sözel şiddet de çocukları korkutmak, tehdit etmek, bağırmak, sürekli hakaret etme durumlarında gözlemlenir. Ebeveynlerin, çocuklara bakan kişilerin, 2. 3. düzey akrabaların çocuklar üzerinde savunmasız ve kendilerini koruyamayacaklarını düşündükleri için bu istekler için çocukları kullanmaları durumlarıdır. Burada şiddetin çocuklar üzerinde etkisi konusunda psikolojik etkiler ön plana çıkar.

Şiddetin Çocuklar Üzerinde Etkisi; Psikolojik Etki

Şiddetin bir çocukta yapacağı etki, çocukların içe kapanık olmasına sebep olmak, ürkek çocuklar yetiştirmek, stres bozukluğu, iletişim kuramamaya sebep olmak olabilir. Aynı zamanda travmalara sebep olabilir. Çocuklar depresyona sürüklenebilir.

Şiddetin Çocuklar Üzerinde Etkisi

Cinsel şiddete maruz kalan çocuklar genellikle söylemeye korkarlar. Çünkü inanmayacaklarını düşünürler. Yine aynı şeylere maruz kalacaklarını düşünürler. Panik ataklar, depresyon, ani kilo değişimleri, fiziksel temastan kaçınma gibi belirtiler gösterebilirler.

Şiddetin çocuklar üzerine etkisi söz konusu olduğu zaman hem fiziksel hem de psikolojik sonuçlardan söz edebiliriz. Bu tip durumlarda vakit kaybetmeden psikolojik bir destek almak çok daha büyük hasarların önüne geçilmesini mümkün kılar. Zira bu tür sorunlara erken müdahale çocuğun psikolojik gelişiminin önündeki engellerin kalkmasına da destek olur.

Call Now Button