Çalışma AlanlarımŞiddet ve İstismar

Mart 19, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/siddet-ve.jpg

Şiddet ve İstismar

Elbette ki şiddet ve istismar insan hayatında derin izleri bulunan olaylar olarak tanımlanır. Böyle bir duruma maruz kalan bireylerin iç dünyasında derin yıkıntılar yaşanır. Bundan dolayı da özellikle şiddetin ve istismarın maruz bırakıldığı bireylerin mutlaka psikolojik destek almaları şarttır. Ancak bu sayede bu tür yıkıcı olaylarla karşılaşmak durumunda kalmış bireylerin günlük hayata etkili bir düzeyde adapte olmaları mümkün olur.

Toplum içerisinde son zamanlarda çok daha fazla bir şekilde dillendirilen şiddet, maalesef yaygın bir davranış biçimi olarak karşımıza çıkıyor. Yine istismar sorunu da sıklıkla karşımıza çıkan bir diğer sorun olarak tanımlanıyor. Cinsel istismarın bu kadar sık gündeme gelmesi esasında bir farkındalık durumunun da ortaya çıkmasını mümkün hale getiriyor. Böylece artık eski dönemlere nazaran şiddete ve istismara ses çıkarmak mümkün oluyor!

Şiddet ve İstismar

Şiddet ve İstismar Sorunu

Özellikle kadınlara yönelik geliştirilen şiddet hareketinin son zamanlarda çocuklara da yöneldiğini biliyoruz. Üstelik istismar konusunda da günümüz koşullarında hem kadınlar hem de çocuklar mağdur olarak sıklıkla karşımıza çıkıyor. Elbette ki bu tür sorunları tedavi edilmesi sürecinde psikoloji bilimi hayati derecede rol oynar. Bu kapsamda hem cinsel istismar hem de şiddetin mağruru olan bireylere yönelik profesyonel psikolojik destek hizmetlerinin sunuluyor olması beraberinde önemli kazanımları da getirir! Unutmamak gerekir ki şiddet gibi ağır travmatik durumlar insan hayatında yıkıcı bir etkiye sahiptir. Tabi ki bu durum cinsel istismar sorunu için de geçerlidir.

İstismarda ve Şiddette Psikolojik Destek Hizmetleri

İnsanlar hiçbir zaman şiddet ve istismar gibi ağır sorunları yaşamak istemezler. Dolayısıyla hiçbirimizin istemediği bu tarz sorunlarla karşılaşıyor olmak; hemen her insanın psikolojisinde yıkıcı bir etkiye de sahiptir. Psikoloji bilimi ise insanlarda meydana gelen psikolojik yıkım sürecinin etkili bir düzeyde tedavi edilmesi için hizmet sunar. Burada sunulacak olan terapi hizmetinin etkili olması için mutlaka bu alanda hizmet almış bir terapistin bu hizmeti sunuyor olması şarttır. Yine söz konusu terapistin etkili bir düzeyde iletişim becerisine sahip olması da olmazsa olmaz bir özellik olarak karşımıza çıkar!

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button