Çalışma AlanlarımPsikoterapi Nedir, Psikoterapi Türleri Nelerdir?

Mayıs 10, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/05/Psikoterapi-Nedir-Psikoterapi-Turleri-Nelerdir_.webp

Psikoterapi nedir? Psikoterapi sözcüğünün kelime anlamı ruhsal tedavi demektir. İşinde uzman kişi ile karşılı yapılan muhabbet yani terapidir. Yapılan bu karşılıklı muhabbetler belli bir amaca yönelik yapılmaktadır. Burada asıl amaç sıradan arkadaş, eş dost ile değil uzman ve danışan arasında gerçekleşen bir durumdur. İnsan davranışlarına açıklama getiren ve yaşanan sorunlara çözüm bulunmasını amaçlayan bilimsel alandır. Psikoterapi nedir? Dahası bu tür terapilerin amacı nedir? İşte detaylar!

Psikoterapi Nedir, Psikoterapi Türleri Nelerdir?

Mental hastalıkları, ruhsal ve duygusal sıkıntılara sahip olan kişilere tedavi ve yardım etme şeklidir. Psikoterapi sayesinde kişiler günlük hayatlarında daha rahat hareket edebilir ve daha rahat düşünebilirler. Yaşanılan büyük travmaların etkisini atlatabilmek için psikoterapi yöntemi kullanılır. Örneğin çocukken yaşanılan istismarlar, çok sevdiğiniz birinin kaybı, depresyonlar, kişilik bozuklukları bu gibi durumların tedavisi için uzman terapistlerden yardım almak gerekmektedir. Peki, Psikoterapi nedir? Dahası türleri var mıdır?

Psikoterapi Türleri Nelerdir?

Danışanın tanısı konduktan sonra uygun tedavi şekli için doğru psikoterapi uygulanması gerekmektedir. Bunun içinde psikoterapi türleri birbirinden farklıdır. Terapistler yani psikolog ya da psikologlar farklı teknikler kullanılarak tedavi ederler. Çocuklar için farklı, yetişkinler için, yaşadıkları durumlara göre psikoterapiler farklılık gösterir.

Psikoterapi Nedir, Psikoterapi Türleri Nelerdir?

Bilişsel Davranışçı Terapi: kişilerin zararlı düşüncelerini ortadan kaldırmaya, davranış kalıplarını ortadan kaldırmalarına ve onların daha doğru düşünmelerine yardımcı olurlar. Yaşadıkları sorunlar karşısında nasıl çözüm üretebileceklerini öğrenirler.

Kişilerarası Terapi: kişilerin genellikle sosyal hayatta yaşadıkları kişiler ile yaşadıkları anlaşamama durumlarını çözmeye yönelik tedavi şeklidir. İş hayatında, sosyal hayatında, aile arasında yaşanan uyuşmazlıkların çözümü için uygulanan terapidir.

Psikodinamik Tedavi: Çocuklukta yaşanan bazı olayların büyüdükçe devam etmesi durumunda devam eden davranış veya düşüncelerin yaşadığı anda hayatında yıkıcı etkilere sahip olmaması için uygulanan tedavi biçimidir.

Psikoterapi Nedir, Psikoterapi Türleri Nelerdir?

Psikoterapi Nedir, Neden Önemlidir?

Psikoterapi kişinin genellikle ruhsal ve mental sağlığını daha iyi hale getirmek için uzman terapistler tarafından uygulanan tedavi şeklidir. Psikoterapi seans saatleri ve seans sayısı hastanın durumuna göre değişmektedir. Kolay sonuç alınabilen konular birkaç seans sürebilirken daha uzun ve karmaşık konular daha uzun süre sürebilmektedir. Bütün bu bilgiler ışığında psikoterapi nedir? Psikolojik rahatsızlıkların tedavi olması amacıyla uygulanan özel görüşme tekniklerine psikoterapi denir.

Call Now Button