GenelPsikolojik Nefes Darlığı Nedir?

Haziran 11, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/06/Psikolojik-Nefes-Darligi-Nedir.webp

Psikolojik nefes darlığı nedir? Psikolojik nefes darlığı, yeterince hava alamadığınızı hissetmenize neden olabilecek bir endişe, panik veya korku hissidir. Hissedilen duygu gerçektir, ancak sorun herhangi bir fiziksel nedenden değil, zihninizden kaynaklanmaktadır. Peki, psikolojik nefes darlığı nedir? Belirtileri Nelerdir? İşte ayrıntılar!

Psikolojik Nefes Darlığı Nedir, Belirtileri Nelerdir?

Psikolojik nefes darlığının belirtileri söz konusu olduğu zaman aşağıdaki özellikler karşımıza çıkmaktadır:

  • Derin nefes aldığınızda göğüs ağrısı çekmek
  • Fiziksel bir neden olmaksızın nefes darlığı hissi
  • Merdiven çıkmak veya otobüse koşmak gibi normal aktiviteler sırasında yeterince hava almıyormuş gibi hissetmek.

Psikolojik Nefes Darlığı Nedir?

Psikolojik nefes darlığı, yeterince hava alamadığınızı hissetmenizdir. Ancak bunun nedeni ciğerlerinizin veya kalbinizin düzgün çalışmaması değildir. Psikolojik nefes darlığı, kendinizi güvensiz veya tehdit altında hissettiğiniz bir durumdayken ortaya çıkan bir nefes alma güçlüğü hissidir.

Adından da anlaşılacağı gibi, psikolojik nefes darlığı, akciğerleriniz veya kalbinizle ilgili herhangi bir fiziksel sorundan ziyade esas olarak zihninizden kaynaklanır. Ancak, bunun olmasının bazı fiziksel nedenleri de olabilir. Örneğin, kaygı, artan kalp atış hızı ve kas gerginliği gibi size kolayca nefes alamadığınızı hissettiren fiziksel semptomlara neden olabilmektedir.

Psikolojik Nefes Darlığı Nedir?

Psikolojik Nefes Darlığı Nasıl Tedavi Edilir?

Psikolojik nefes darlığı gerektiğinde danışmanlık ve ilaç tedavisi ile tedavi edilebilir. Psikolojik nefes darlığı, stres ve kaygının neden olduğu bir boğulma hissidir. Zor nefes almak için tıbbi bir terim olan dispne olarak da bilinir. Fiziksel olarak hasta veya yaralı olmayan kişilerde psikolojik kaynaklı nefes darlığı oluşabilmektedir.

Psikolojik nefes darlığınız olduğunda, yeterince oksijen alamadığınız için derin nefes almanız gerektiğini hissedersiniz. Hatta ciğerlerinize yeterince oksijen alamadığınızı hissettiğiniz için bayılacak veya bayılacakmış gibi hissedebilirsiniz. Bu noktada psikolojik nefes darlığı konusunda profesyonel bir destek almanız şarttır. Peki, psikolojik nefes darlığı nedir? Bu rahatsızlığın nedenleri nelerdir? İşte detaylar!

Psikolojik Nefes Darlığı Nedir?

Psikolojik Nefes Darlığının Nedenleri Nelerdir?

Psikolojik nefes darlığının nedenleri gündeme geldiğin zaman pek çok farklı nedenden söz edebiliriz. Bunlar;

  • Yükseklik korkusu (akrofobi)
  • Obsesif-kompulsif bozukluk (OKB)
  • Travma sonrası stres bozukluğu (TSSB)
  • Panik bozukluk, agorafobi veya sosyal anksiyete bozukluğu

Olarak sıralanmaktadır.

Call Now Button