PsikologPsikolog Kimdir Ne İş Yapar?

Mayıs 10, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/05/Online-Psikolog1.png

Psikolog Kimdir Ne İş Yapar?

 İnsanlar ruhsal bakımdan açlık hissettiğinde ya da duygusal açıdan kendini kötü hissettiğinde kendini dinleyecek ve çözüm üretebilecek psikologlara ihtiyaç duyarlar. Akıllara psikolog kimdir ne iş yapar? sorusu gelir. Elbette ki hemen hemen herkes kafasında bu soruyu yanıtlar fakat halk arasında psikoloğun yaptı işin tam tanımı verilmez ve genellikle tabiri caizse “deli doktoru” olarak adlandırılır.

Peki Psikolog Kimdir, Ne İş Yapar?

Psikologlar sadece iyi bir dinleyici değillerdir. Aldıkları detay eğitimlerle insan hal ve hareketlerini incelerler. Buna göre sonuca varmaya çalışırlar, çoğu zaman yanılmazlar. Hatta konuşma şeklinden, mimiklerden, karşısındaki insanın bir şey anlatırken takındığı ifadelerden dahi iç yüzünü görebilirler. Bu yüzden tabi ki halk ağzıyla bilinen “deli doktoru” söylemi psikolog için çok yüzeysel kalır.

İnsanlar dünyanın yoğun temposuna çoğu zaman dayanamaz. Bazen ailevi sıkıntılar, bazen iş hayatı bazen dış etkenler iç dünyamızın karmaşık bir hal almasına neden olabilir. Bazen de durduk yere içimize kapanabiliriz. İşte psikologlar bu gibi durumlarda, içinde bulunulan bu durumun nedenlerini çözmeye yardımcı olurlar.

Psikolog Kimdir Ne İş Yapar?

Bizim göremediğimiz fakat onların gördüğü detaylar vardır. Bazen çocukken yaşanılan olaylar bile uzun yıllar sonunda kişiyi bir bunalıma sürükleyebilir. Bunu kişi tahmin edemez, bilemez. Fakat psikologlar tam da bu noktada devreye girer ve sıkıntının nelerden kaynaklandığını çözmeye yardım edebilir.

Sadece bu nedenlerden değil, bir suçlu zanlısının dahi gerçek suçlu olup olmadığına bile kanaat getirebilir. Çünkü belirttiğimiz gibi insan hal ve hareketlerini inceleyen psikolog, suçlu zanlısının her hareketini, ağzından çıkan her kelimeyi ve konuşurken ki ifadelerini en ayrıntılı şekilde inceler ve fikrini beyan eder.

Psikolog Mesleğinin Görev Alanları

Mesleki açıdan psikolog kimdir ne iş yapar? İşte psikoloğun görev yaptığı bazı alanlar;

  • Okullarda
  • Cezaevlerinde
  • Adli tıpta
  • Hastanelerde
  • Kendi kliniklerinde
  • İş yerlerindeki çalışanları için bu mesleğe yer ayrılan fabrika ya da diğer iş alanlarında görev yapabilirler.

Görüldüğü üzere psikologlar her zaman geniş kapsamlı bir hizmet alanının merkezinde yer alır. Dolayısıyla psikologlar her zaman insan yaşamına olumlu katkı sunar! Bundan dolayı da son zamanlarda psikolog hizmetlerine duyulan ihtiyaç etkili bir düzeyde artış göstermektedir.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button