GenelÖyküsel Terapisi Nedir?

Temmuz 2, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/07/Oykusel-Terapi-Nedir.webp

Öyküsel Terapisi nedir? Kendimize ve başkalarına anlattığımız hikayelere odaklanan bir çalışma şekline öyküsel terapi denir. Sorunları kendi yaşamlarımız bağlamında ele alarak ve yanımızda taşıdığımız anlatılar tarafından nasıl şekillendirildiklerini ele almaya çalışır. Anlatı Terapisi, insanların kendi hikayelerini keşfetmelerine, kendilerine nasıl anlatıldığını anlamalarına ve nasıl değiştirilebileceğini keşfetmelerine yardımcı olmaktadır.

Öyküsel Terapisi, bireyin kişisel hikayelerine odaklanan bir danışmanlık ve psikoterapi yaklaşımıdır. Başlangıçta Michael White, David Epston ve diğerleri tarafından 1980’lerde Yeni Zelanda Aile Merkezi’nde geliştirilmiştir. Anlatı Terapisinde terapist, danışanların hikayelerini keşfetmelerine yardımcı olarak hayatlarını anlamlandırmalarına yardımcı olmaktadır.

Öyküsel Terapisi Nedir?

Anlatı Terapisi, insanların kendi çözümlerini bulmalarına ve kendilerini iyileştirmelerine yardımcı olur. Hatalarına odaklanmak yerine, hayatlarında henüz doğru bir şey yapmadıklarını hissetseler bile, iyi yaptıklarına odaklanmaktadır. Bundan dolayı son zamanlarda sıklıkla tercih edilmektedir.

Öyküsel Terapisi Etkileri

Anlatı terapisi, insanların kendilerine ve başkalarına deneyimleri hakkında anlattıkları hikayelere odaklanan bir psikoterapi yaklaşımıdır. Her ikisi de Yeni Zelanda’da çalışan Amerikalı psikoterapist David Epston ve Avustralyalı sosyal hizmet uzmanı Tim Cusack tarafından geliştirilmiştir.

Öyküsel Terapisi Nedir?

Öyküsel terapisi, insanların hayatlarının, dilin kullanımı yoluyla sürekli olarak inşa edilen ve yeniden inşa edilen anlatılar olarak görülebileceği fikrine dayanmaktadır. Teori, bu hikayelerin veya anlatıların, bireylerin deneyimlerini anlamlandırmalarına ve geçmiş olaylar için bir açıklama ve gelecekte nasıl davranacaklarına dair bir anlayış sağlamasına yardımcı olduğunu savunmaktadır.

Öyküsel terapisinin amacı, danışanların hayatları hakkındaki gizli gerçekleri ortaya çıkarmak değil, onlara hayatları hakkında daha esnek düşünme yolları vererek kendi anlamlarını keşfetmelerine yardımcı olmaktır.  Bu da tam anlamıyla terapi sürecinin başarısını doğrudan etkilemektedir.

Öyküsel Terapistleri Nasıldır?

Öyküsel terapistleri, insanların sorunlarının genellikle kendileri, başkaları ve çevrelerindeki dünya hakkındaki inançlarından kaynaklandığına inanırlar. Bu inançlar aile mitlerine travmatik olaylara veya diğer etkilere dayanabilmektedir. Anlatı terapistleri de bu inançların genellikle bilinçsiz olduğuna inanılmaktadır.

Öyküsel Terapisi Nedir?

Öyksüsel terapisi, müşterinin hikayesini vurgulayan bir danışmanlık türüdür. Anlatı terapistleri, hikayelerimizin sadece izole ve ilgisiz olaylardan oluşmadığına inanırlar. Bunun yerine, hayatımızın altında yatan anlamları yansıtan temalar ve motiflerle birbirine bağlanırlar. Terapist, danışanların anlatılarını yeniden çerçevelemelerine ve yaşamlarında yeni anlamlar bulmalarına yardımcı olmaktadır.

Call Now Button