Çalışma AlanlarımÖfke ve Şiddet

Mart 15, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/ofke-1.jpg

Öfke ve Şiddet

Hoşnut olunmayan durumlara karşı öfke duygunuzu ortaya çıkarırız. Öfke temel duygulardandır. Sinir bozucu durumlarla karşılaşıldığında öfke duygusu kendini gösterir. Kontrollü ve aşırı olmadığı müddetçe öfke normal bir duygu olarak görülecektir. Kontrol edilemeyen öfke, etraftaki nesnelere, kişilere ve eşyalara şiddete dönüşür. Bazı insanlarda öfke ve şiddet birbirine bağlı olarak gelişir.

Trafikte ilerlerken sollayanlar, sıkıştıranlar veya kurallara uymayanları görünce öfkelenmek normaldir. Tepki vermek anormal değildir. Hatta bazı durumlarda tepki vermemek anormal olarak bile değerlendirilebilir. Normal olan bu duygunuzu uygun şekilde ifade edebilirsiniz. Şayet sizi sollayan kişiye saldırıyorsanız bu tehlikeli bir durumdur. Öfke ile ilgili sorununuz olduğunun göstergesidir. Vücuda giren öfke çıkacak yer arar. Biriken olaylar öfkeye, öfke de şiddeti tetikler. Şiddetin engellenmesi kişinin kendini kontrol etmesiyle mümkündür.

Öfke ve Şiddetle İlgili Bilinmesi Gerekenler

İnsanda bulunan her duygunun kontrol altında kullanıldığı bir alan vardır. Yanlış durumlarla karşılaşıldığı zaman öfke duygusunun kullanılması normal bir davranıştır. Şiddet, vatana, kişinin canına, malına gerçekleşen haksız saldırılara karşı kullanılmalıdır. Hak eden durumlara karşı hak ettiği kadarını göstermek doğrudur. Öfke geçici bir duygu olduğundan kısa süre dikkat edildiğinde yatışacaktır.

Bazı insanlarda öfke ve şiddet birbirine bağlı olarak gelişir.

Kısa sürecek o zaman diliminde kontrollü davranmak gerekiyor. Yanlış kararlar vermemek ve yanlış şeyler yapmama durumu öfke anında yükselecektir. Enerjisi yüksek bir duygu olduğundan öfke aniden şiddete dönüşebilir. Nasıl kontrol edilmesi gerektiği öğrenilirse şiddete dönüşmez. Eğitim ve kontrolle öfke eğitici bir duygu halini alabilir. Yüksek öfke anında kontrolsüz kişilerin kendine ve çevresine çok büyük hasarlar verildiği biliniyor.

Öfke ve Şiddet Nasıl Tedavi Edilir?

Hipertansiyon, şeker, kalp, ruhsal bozukluk gibi hastalıklara neden olan öfke ve şiddetin kontrol altına alınması şarttır. Çevrenizdeki insanlara ve kendi bedeninize zarar vermek istemiyorsanız öfkenizi kontrol edemediğinizi anladığınızda uzmana başvurun. Kullanılan yöntemlerle uzmanlar sizi tedavi edecektir.

Psikoterapideki yaklaşımları kullanan uzmanlar, hastaya öfkesini kontrol etmesini öğretmeyi amaçlar. Yaklaşımlar ve yapılan seanslar öfke ve şiddet kontrolünde çok büyük faydaları vardır. Makul düzeydeki sinirlilik halinin yaşanabilmesi için bazı durumlarda ilaç tedavisi de gerekebilir. EMDR, ilaç tedavisi veya travmalar üzerine çalışılarak hastanın sorunu çözülür. Psikolog Ali Eren Yıldız, öfke ve şiddet kontrolü konusunda birçok başarılara imza atmıştır. Gerekli bilgileri iletişime geçerek öğrenebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button