Çalışma AlanlarımÖfke Sorunları Nelerdir?

Mart 6, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/ofke-sorunlari.jpg

Öfke Sorunları Nelerdir?

Sağlıklı her birey öfke duygusunu belli seviyede yaşar. Kontrolsüz ve aşırı olmadığı müddetçe öfke, sağlıklı insanların hissedeceği sağlıklı bir duygudur. Aşırı ve kontrolsüz olduğunda öfke sorunları ortaya çıkacaktır. Hastalık haline gelen, kontrol edilemeyen ve aşırı olan öfke kişinin ailesine, sevdiklerine zarar verebilir. Yıkıcı etkileri olan öfke nedeniyle kişi kendini çok suçlu hisseder.

Sosyal ilişkilerinin bozulmasının geliştirdiği yıkıcı etki benlik algısı ve özgüven üzerinde de görülebiliyor. Sorunların ortaya çıkmasına çeşitli şeyler neden olabilir. Rahatsızlığın ortadan kaldırılması, öfkenin doğru zamanda doğru şeye yönlendirilmesiyle mümkün olur. Bunu sağlayabilmek için altında yatan nedeni bulmak gerekecek. Neden çözüme kavuştuğunda öfke sorunu da çözüme kavuşacaktır.

Öfke Sorunları Belirtileri

Şiddeti ve nasıl gösterildiği ile ilgili problemler varsa öfke soruna dönüşmüş demektir. Yerinde ve sağlıklı seviyede gösterilen öfke sağlık bir duygu olarak kabul ediliyor. Fakat birey sağlıklı olan bu duygusunu yanlış yerde ve yanlış seviyede kullanıyorsa probleme dönüşür.

Öfke Sorunları Nelerdir?

Hedefin yanlış olması ve doğru zamanda gösterilmeyen öfke, sorunların başlangıcı olarak görülecektir. Belirtileri arasında en sık görülenler şunlardır;

  • Gün içerisinde birçok şeye öfkelenmek, öfkeyi çevredeki eşyadan, kişilerden çıkarmak
  • Sinirle birlikte kalp çarpıntıları ve kan basıncının yükselmesi
  • Göğüs bölgesinde baskı hissetme, düzensiz nefes alma verme
  • Devamlı gergin ve stresli olma
  • Yaşanan tartışmalarda kendini tutamayarak söylenmeyecek sözler söyleme
  • Çok fazla öfkelenme olduğunda nesnelere veya kişilere şiddet uygulama

Öfke Sorunlarının Nedenleri ve Tedavisi

Nedenleri çeşitlidir. İnsanın öfkelenmesine çeşitli şeyler neden olabilir. Sorun yaşayanlar asıl problemi unutup eşyalara, alakası olmayan kişilere ve diğer canlılara öfkelenir. Şiddet eğilimi yüksektir. Gösterilen şiddet aile içindeki sağlıklı diyalogları olumsuz yönde etkileyecektir. Anne babasından birinin öfke sorunu varsa çocuklar ebeveyni ve çevresindeki diğer insanlar ile iletişimde problem yaşayacaktır.

Tatile gitme, iş veya mekan değişikliği öfke sorunları problemine kısa süreli çözümler sunabilir. Kısa süreli öfke dinmeleri kökten çözüm sağlamayacaktır. Davranışlarda değişiklik yapacak şekilde öfkenin kontrol altına alınması gerekir. Profesyonel destek en kesin ve köklü çözümdür. Tedavi edildiğinde kişi öfkesini kontrol edebilecektir. Psikolog Ali Eren Yıldız, psikoterapi ile tedavi etmektedir. Öfke sorunları ile ilgili her türlü bilgi ve desteği aşmak için iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button