GenelÖfke Kontrolüne Başlamayı Ne Engeller?

Nisan 16, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/04/Ofke-Kontrolune-Baslamayi-Ne-Engeller.jpeg

Öfke kontrolüne başlamayı ne engeller? Öfke kontrolünde öfke genellikle saldırganlığa dönüşebilen yoğun bir kızgınlık durumudur. Bu durumda düşünme ve kendine hakim olma gibi duygularla başa çıkamazlar. Öfke kontrol problemi yaşayanlar kontrol sağlamayı beceremezler. Bunun nedenlerinin başında öfkesinin nedenini belirleyememeleridir.

Öfkelerine neyin sebep olduklarını anlayamadıkları için durdurmakta zorluk çekerler.  Sorunu belirleyememek öfkesini dindirmeyi geciktirmektedir. Öfkelenin çıkış sebebini kendisinde değil başkalarında aramakta öfkenizi kontrol altına alınmasını geciktirir.

Kendisinden kaynaklanmadığını kabul ettiği için öfkesine başkalarının çocuğu, eşi, ailesi, işi veya arkadaşlarını sorumlu tuttuğu için öfkesini dindirmede zorluk çekerler. Öfke kontrolünde öfkesinin sorumluluğunu almak önemli bir olaydır. Peki, Öfke kontrolüne başlamayı ne engeller? Dahası öfke belirtileri nelerdir? İşte detaylar!

Öfke kontrolüne başlamayı ne engeller?

Öfke Belirtileri Nelerdir?

Öfke belirtilerinin başında iletişim kuramama gelir. Öfkeyi saklamakta bir öfke belirtisidir.

Öğrendiğiniz durumları içinizde tutmak ve öfkenizi saklamak öfke belirtilerindendir. Öfkeli kişiler sabırsız olurlar. Öfkeli bireyler öfkelendiklerinde başkaları ile tartışmaya meyilli olurlar. En ufak bir olayda veya tartışmada tahrik olmaya meyilli olurlar.

Öfke kontrolüne sahip olamayan kişiler öfke anında seslerini yükseltip bağırmaya başlarlar. Öfke anında endişelenirler ve depresif olurlar. Öfkelerine hakim olamayanlar şiddete meyillidirler ve öfkelerini kontrol edemeyip şiddet göstermeye başlarlar. Öfke anında kişinin kalp atışları şiddetlenir.

Öfke sonucunda tansiyon yükselir. Öfke kontrolüne başlamayı ne engeller? Sorusuna isabetli bir şekilde yanıt vermek esasında bu sorunun tedavisi noktasında etkili bir adım atmak anlamına gelir.

Öfke kontrolüne başlamayı ne engeller?

Öfke Kontrolü Tedavisi

Öfke kontrolü olamayan insanların tedavi edilmesi gerekir. Çünkü öfke kontrolüne sahip olmayan kişiler öfkelendikleri anda karşı tarafı kırmaya ve incitmeye bazen şiddet uygulamaya meyillidirler.

Öfke kontrolü sağlanabilmesi için ilk yapılması gereken öfkenin nedenini belirlemektir. Bu kişiye öfkenin bir şeyleri çözeceğini değil aksine daha da zarar verdiği anlatılır. Sorunlar öfke ile değil çözüm yolu üretilerek çözüldüğünü bilmeleri gerekir. O anda odaklanabilmeyi bilmeleri gerekir.

Öfke kontrolü problemi olan bireyler uzman psikolog ya da psikiyatristlerden yardım almaları gerekir çünkü öfke problemi tek başına çözülebilecek bir problem değildir. Psikoterapi yöntemi ile bu durum anında yapılması gerekenleri ve öfkenin zararlarını öğrenirler. Böylece Öfke kontrolüne başlamayı ne engeller?  Sorusuna yanıt vermiş olduk!

Call Now Button