Çalışma AlanlarımNarsisizm Nedir?

Haziran 23, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/06/Narsisizm-Nedir.jpg

Narsisizm nedir? Narsizim, bireyin hem davranışını hem de altında yatan nörobiyolojiyi etkileyen karmaşık bir kişilik özelliğidir. Narsistler, aşırı hayranlık duyma ihtiyacı ve başkaları için empati eksikliği olan bencil, görkemli ve duygusal olarak soğuk insanlardır. Ayrıca güç, prestij ve kibir ile meşgul olma eğilimindedirler.

Narsistik özellikler genellikle çocukluk ve ergenlik döneminde ortaya çıkar, ancak yetişkinliğe kadar belirgin olmayabilirler. Narsistik kişilik bozukluğu olan bir kişi, büyüklük, abartılı bir üstünlük duygusu, güçlü bir yetki duygusu, eleştiriye aşırı duyarlılık ve kişilerarası sömürü gibi özelliklere sahiptir. Bu yapıya sahip kişilerde depresyon veya madde bağımlılığı sorunları gibi başka zihinsel sağlık sorunları da olabilir.

Narsisizm Nedir

Narsisizm Nedir, Nasıl Ortaya Çıktı?

Narsisizm nedir? Narsisizm terimi, 19. yüzyılın başlarından beri kişilik bağlamında kullanılmaktadır. Kullanımı zamanla değişti ve psikologlar artık onu bir kişilik tipine veya klinik bir bozukluğa atıfta bulunmak için kullanıyor. Narsistik kişilik bozukluğu insanların şişirilmiş bir öz-önem duygusuna, ezici bir hayranlık ihtiyacına ve başkaları için empati eksikliğine neden olan bir akıl hastalığıdır. Bu tarz insanlar genellikle eleştiri veya yenilgi olarak algıladıkları her şeyi ele almakta zorlanırlar.

Narsisizm Nedir

“Narsisizm” kelimesi, sudaki kendi yansımasına aşık olan ve sonunda orada ölen Narcissus’un Yunan efsanesinden gelir. Hikaye, Ovidius’un Narcissus’u kendisi için doyumsuz bir cinsel iştahı olan biri olarak tasvir ettiği Metamorfozları ile meşhur olmuştur. Narsisizm, benmerkezcilik, başkaları için empati eksikliği ve hayranlık ihtiyacı ile karakterizedir. Bu rahatsızlık adını kendi yansımasına aşık olan Yunan mitolojik karakteri Narcissus’tan almıştır.

Narsisizm Nedir

Narsistik Kişilik Bozukluğu Nedir?

Narsisizm nedir? Narsisistik kişilik bozukluğu birinin kendi önemine dair şişirilmiş bir hissine, derin bir hayranlık ihtiyacına ve başkaları için empati eksikliğine neden olan bir akıl hastalığıdır. Ancak bu aşırı özgüven maskesinin arkasında, en ufak bir eleştiriye karşı savunmasız olan kırılgan bir benlik saygısı yatar.

Narsisizmden etkilenen insanlar genellikle düşük benlik saygısı belirtileri gösterirler, bu da duygularını gizlemek için öfke veya aşağılama ile saldırmalarına neden olabilir. Narsistik kişilik bozukluğu dünya çapında nüfusun yaklaşık %1’ini etkiler, ancak araştırmalar erkeklerin kadınlardan daha olası olduğunu göstermiştir.

Call Now Button