Çalışma AlanlarımMükemmeliyetçilik Hakkında Bilgilendirme

Mart 16, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/mukemel.jpg

Mükemmeliyetçilik Hakkında Bilgilendirme

Uzmanlar ve araştırmacılar mükemmeliyetçilik için ortak bir tanım yapmamaktadır. Bilinenlere göre mükemmeliyetçilik kişinin çok yüksek beklentilere girmesiyle başlar. Konulan yüksek hedeflerin gerçekleştirilmesi gerekir. Hedefe ulaşabilmek için çok çaba gösterirler. Çabanın yanı sıra yüksek seviyede endişe de yaşarlar. Yüksek beklentilere ulaşma konusunda mükemmeliyetçiler aşırı eleştiriseldir. Durumu genel olarak kusursuzluğu arama olarak tanımlıyoruz.

Başarısızlık kusursuzluğu arayanların en büyük korkuları olacaktır. Hata yaptıklarında kendilerini çok fazla eleştirirler. Başarılarını görmezden gelme gibi olumsuz duygular beslediklerinden devamlı gergin ve stresli olurlar. Farklı boyutlara sahip olan mükemmeliyetçiliği kişi kendine veya başkasına karşı besleyebilir. Bazı kişiler hem kendilerine hem çevrelerine mükemmeliyetçi iken bazıları tek bir yönde mükemmeliyetçidir.

Mükemmeliyetçiliğin Belirtileri Neler?

Kendinizin mükemmeliyetçi olduğunuzu mu düşünüyorsunuz? O zaman aşağıdaki belirtilerin sizde olup olmadığına dikkat edinir. Belirtiler arasında en sık görülenler şunlardır;

  • Hata yaptığında kendine aşırı yüklenir, başarısızlık çok küçük dahi olsa kendini değersiz hisseder
  • Başarıları çok olmasına rağmen başarısızlıklarına odaklanır
  • Yeterince iyi olmadığını düşünerek devamlı kendini eleştirir
  • Bütün işlerini en güzel şekilde ve eksiksiz yapmaları gerektiğini düşünürler
  • Eksiksiz ve en iyi şekilde yapmaya odaklandığından işleri zamanında bitirme sorunu yaşarlar
  • Yaptıkları asla tatmin etmez

Belirtilerin arada sıra görülmesi mükemmeliyetçi olduğunuzu göstermez. Yaşamın bir parçası haline geldiğinde ve her konuda aynı mükemmeliyetçiliği gösterdiğinizde mükemmeliyetçilik sorunuyla karşı karşıyasınız demektir.

Mükemmeliyetçilik Hakkında Bilgilendirme

Mükemmeliyetçilikle Başa Çıkmanın Yolları

Ne var canım mükemmeliyetçi olmanın nesi zarar? Diyebilirsiniz. O zaman oturun ve mükemmeliyetçi olduğunuzdan dolayı hayatınızda nelerin olduğunu tek tek çıkarın. Yorulmak, kendinizi suçlu hissetmek, daha uzun zamanda az işler yapmak, hep eleştirisel tavır takınmak. Bütün bunları mükemmeliyetçi olduğunuz için yaşamaktasınız. Zorlu sarmaldan kurtulmak için kişi kendi başına bazı adımlar atabilir.

Kişisel gelişim kitaplarından veya uzmanlardan alınan tavsiyeler uygulanabilir. Hataları kabullenme konusunda kendilerini geliştirebilirler. Hatta hatasını kabul etmesi durumunda kendini ödüllendirme gibi etkinliklerin yapılması bir aşama olacaktır. Eksik yapılan işlerin neticesinde dünyanın sonunun gelmediği, kimseye bir şey olmadığı kanıtlanabilir. Kanıtları görmek mutlu etmenin yanında hatanın ve eksik yapmanın insanı bir durum olduğunu gösterecektir. Ancak her türlü mükemmeliyetçilik kişisel adımlarla aşılmaz. Psikolog Ali Eren Yıldız’ın desteğini almanız gerekebilir.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button