GenelKoronavirüsün Psikolojik Etkileri ve Başa Çıkma Yolları

Mayıs 25, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/05/Koronavirusun-Psikolojik-Etkileri-ve-Basa-Cikma-Yollari.jpg

Koronavirüsün Psikolojik Etkileri ve Başa Çıkma Yolları

Koronavirüs süreci pek çok farklı sorunu da beraberinde getirdi. Dolayısıyla günümüz koşullarında Koronavirüs kaynaklı pek çok farklı sorunun ortaya çıktığını ifade etmek mümkün olmaktadır. Elbette ki koronavirüsün psikolojik etkileri söz konusu olduğunda karşımıza çok sayıda farklı seçenek çıkmaktadır. Özellikle bireysel olarak yaşanılan pandemi sürecinin psikolojik sorunları da tetiklediğini rahatlıkla ifade edebiliriz. Günümüz itibariye Covid 19 sürecinde farklı psikolojik sorunların ortaya çıkması; bu tür sorunlarla baş etme yollarını da karşımıza çıkarmaktadır. Bu sayede koronavirüs sürecinde ortaya çıkan psikolojik sıkıntıların tedavi edilmesi de mümkün hale gelmektedir.

Koronavirüsün Psikolojik Etkileri Nelerdir?

Koronavirüs süreci özellikle kaygı durumunu tetikleyici bir etkiye sahiptir. Ya bana korona virüs bulaşırsa? Korkusu insanları fazlasıyla tedirgin etmeye yetiyor. Ya da bana korona virüs bulaşmaması için ne yapmalıyım? Sorusu beraberinde birtakım sorunları da getirebiliyor. Esasında her iki soruyu tüm bireyler rahatlıkla sorarlar. Yine her birey bu virüsten korunmak için birtakım tedbirler de almak durumundadır. Buraya kadar her şey elbette ki normaldir. Ancak Koronavirüs korkusu günlük hayatınızı altüst etmeye başmışsa artık burada ciddi bir sorun var demektir. Kaydı düzeyinin aşırı fazla olması; titizlik durumunu da tetikler. Bu da doğal olarak zaman içerisinde takıntı hakline gelir. Böylece takıntılı bir birey olma yolunda yürümeye başlarsınız.

Koronavirüsün Psikolojik Etkileri

Koronavirüs Süresinde Psikolojimizi Nasıl Koruruz?

Tabi ki koronavirüs sürecinde kaygılanmamız gayet olağandır. Zira bu tür toplumsal salgınlar, insan sağlığını ciddi anlamda riske atar. Bu doğrultuda koronavirüsün psikolojik etkileri de gündeme gelir. Kaygı bozuklukları ve takıntı sorunları koronavirüs sürecinde sıklıkla karşılaşılan psikolojik sorunlar arasında yer alır. Özellikle erken dönemde bu tür sorunların üstesinden gelinmezse söz konusu psikolojik sorunlar da kalıcı hale gelebilir. Dahası başlangıçta hafif gibi görünen bu tür problemler zaman içerisinde içinden çıkılmaz bir hal alır. Bütün bu bilgiler ışığında koronavirüs sürecinde psikolojimizi korumanın yolu, doğru bilgiler almaktan geçer. Yani korona konusunda doğru bilgiler biliyor olmak doğru tedbirleri alıyor olmamızı mümkün kılar. Yine korona önlemlerini isabetli bir şekilde alıyor olmak; psikolojimizi de rahatlatacaktır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *


Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/psikologalierenyildiz.com/httpdocs/wp-content/themes/prohauz/views/prev_next.php on line 10
önceki
Temizlik Takıntısı ve Koronavirüs Süreci
sonraki
Dikkat Eksikliği ve Hiperaktivite Bozukluğu Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?
Call Now Button