Çalışma AlanlarımKorkuları Yenmek!

Mart 18, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/korkulari-yenmek.jpg

Korkuları Yenmek!

Tanımı son derece zor olan kavramlardan biri de korkudur. Korkular, irade ve mantıkla kontrol altına alınamaz. Korkuları yenmek; her zaman insan hayatını olumlu yönde etkiler! İradenin kontrol edemediği korkular, insanın içini daraltır. Olası durumları yakın bir tehdit olarak algılatır. İnsan bedeni korku anında tepki verir. Genellikle korkan kişilerin renginin solduğunu, kalp çarpıntısı yaşadıklarını, titreme ve terleme görüldüğünü söyleyebiliriz. Şiddetli bir şekilde görülen korku, hastalık olarak nitelendiriliyor.

Destek Alarak Korkuları Yenmek! 

Yaşamın her aşamasında insan farklı korku türleriyle karşılaşabilir. Hayat sürecinde gelişen bir olgu olduğundan her birey mutlaka korku ile tanışacaktır. Doğduğu anda hiç kimse korkak veya cesur değildir. Bebeklerin korku hissiyle tanıştıkları ilk evre dört ve altıncı aylardır.  Çocukların korktukları şeylere karşı cesaret gösterebilmeleri ebeveynlerini yanlarında hissetmeleriyle mümkündür. Elbette ki psikolojik destek alarak korkularınızı yenebilirsiniz!

Korkuları Yenmek!

Sağlıklı ve Patolojik Korkular

Hayatta kalabilmek için insanın bazı duygulara ihtiyacı olacaktır. Korkular, hayatta kalabilmek için gerekli olan duygulardandır. Çevremize ve kendimizi dikkatli olarak korumak için korkuya ihtiyaç vardır. Bedenin bir yerinde sorun olduğunda vücut ağrı ile alarm verir. Aynı şekilde yaşamı koruma altına alabilmek için de korkular alarm verir. Örneğin kişi zarar vereceğinden korkmasa ateşe girer ve durum ölümle sonuçlanırdı. Yaşamın sağlıklı ve kaliteli sürdürülebilmesi için korku önemlidir.

Makul ölçülerdeki korku sağlıklı ancak sınırların üzerindeki aşırı korku ruhsal problemlere neden olur. Korkunun dozu iyi ayarlandığında sağlıklı aşıldığında sağlıksızdır. Riske karşı hazırlıksız yakalanmayacak kadar korku olmalıdır. Çok korkusuz olmak veya her şeyden aşırı korkma gibi uç durumlar da yaşanıyor. İki durum da hastalık niteliği taşımaktadır.

Korkular Nasıl Sınıflandırılır?

Her korku aynı değildir. Korkudan kaynaklanan bozukluklar çeşitli gruplara ayrılır. Bedene yansımaları da olan korkuların gruplandırması 3 şekilde gerçekleştiriliyor. Hasta edici özelliği bulunduğundan dolayı literatürde korku bozuklukları olarak adlandırılır. Korku bozukluklarının grupları;

  • Herhangi bir olguya bağlı olmadan gelişen korku bozukluğu
  • Alan korkusu ve panik atak gibi tek başına seyredebilen panik bozukluğu
  • Bir nesneye veya duruma bağlı olarak gelişen fobik bozukluk

Normal mi yoksa hastalık durumunda mı olduğunu anlayabilmek için korkular seviye bakımından irdelenmelidir. Hastalık durumunda olduğu belirlenen kişiler, uzman desteği almalıdır. Psikolog Ali Eren Yıldız, korkularınızı yenmeniz ve hastalık halinden kurtulmanız için başvurabileceğiniz en doğru adrestir. Siz de korkuları yenmek konusunda profesyonel bir destek alarak; hayatınıza olumlu bir dokunuş katabilirsiniz!

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button