Çalışma AlanlarımKendine Zarar Verme Hakkında

Şubat 21, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/02/3.jpg

Bireyin kasıtlı olarak bedenine zarar vermesi, yaralaması ve bundan mutlu olması psikolojik bir rahatsızlıktır. Kendine zarar verme, her yaştaki bireyde görülebilir. Toplumun geneline baktığımızda yoğun olarak gençlerde ortaya çıktığını görmekteyiz. Bu sadece gençlerde olduğu anlamına gelmeyecektir. Stresle başa çıkma yöntemleri çeşitlilik arz eder. İnsanların bazıları stresle başa çıkarken doğru yolu ve yöntemi tercih edemezler.

Duygusal stresle başa çıkmanın yolu olarak tanımlanan kendine zarar vermede, birey kendini ölmeyi istediği bir seviyede hisseder. Tedavi edilmeyen sorun zamanla kişiyi intihara sürükleyebilir. İntihar edenlerin çok büyük bir kısmının öncesinde kendine zarar verdikleri görülüyor. Zarar verme döneminde olanlar intihar girişimiyle hayatlarına son verebilir. Niyetleri, üzüntülerini ve kaygılarını ifade etmek, gerginliklerini yok etmek ve kendilerini cezalandırmaktır.

Kendine Zarar Verme Nedenleri?

Yardım çığlığı olarak görülebilecek kendine zarar verme durumu her yaş grubunda görülmektedir. Ancak yapılan araştırmalar gençlerin %10’luk büyük bir kesiminin kendilerine zarar verdiklerini gösteriyor. Ancak bütün yaş gruplarında aynı risk bulunmaktadır. Olay ciddiyetinin farkına varılmadığından dolayı birçok kişi yardım almakta gecikir. Kendine zarar vermeye neden olan durumları şöyle sıralayabiliriz;

  • Okulda zorbalığa ve şiddete maruz kalmak, arkadaşlar ve ailelerle yaşanan problemler, iş yeri sorunları gibi sosyal problemler
  • Çok sevilen birinin vefatı, cinsel veya fiziksel saldırı, hanımların düşük yapması gibi travmalara neden olan olaylar
  • Çevresiyle, ailesiyle bağların kopması, kişilik bozukluğu, zihinde tekrarlanan düşünceler, sesler duyma ve zarar vermesi yönünde duyulan sesler gibi psikolojik nedenler

Kendine zarar verme, her yaştaki bireyde görülebilir. Toplumun geneline baktığımızda yoğun olarak gençlerde ortaya çıktığını görmekteyiz.

Kendine Zarar Veren İçin Destek Alma

Hayatı yaşayan bir kişinin kendine zarar vermesi size mantıksız gelebilir. Ancak, psikolojik problemler, travmalar ve sosyal sorunlar yaşayan bazı karakterler problemleri aşmakta zorlanır. Sorunun ne olduğunu anlamak ve zarar vermenin ne kadar yanlış olduğu kişiyle açıkça konuşulmalıdır. Öğrenilen şeylerin saklanacağı kesinlikle ifade edilmelidir.

Ciddi bir durum ve sonunda büyük riskler olduğundan dolayı tek başına yüzleşmek mümkün olmayabilir. Yardım etmek için atılması gereken en önemli adım alanında yetkili bir uzman bulmaktır. Uzmandan kendine zarar verme sorununda profesyonel yardım almak tedavinin daha nitelikli olmasını sağlayacaktır. Ruh haletinin kötüye gittiğini fark eden kişi hemen uzmana ulaşmalıdır. Uzman Psikolog Ali Eren Yıldız, kendine zarar verme konusunda profesyonel tedavi imkanı sunmaktadır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button