Çalışma Alanlarımİyi Bir Psikoloğun 5 Özelliği

Mayıs 9, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/05/Iyi-Bir-Psikologun-7-Ozelligi.webp

İyi bir psikoloğun 5 özelliği nelerdir? ‘’Ruhbilimci’’ olarak tanımlanan psikolog, insan ve hayvan davranışlarının incelenmesinde ve bu davranışlardan hareketle bilimsel çalışmaları ortaya koyan alana psikoloji alanı denir. Psikoloji biliminin ışığında insanlarda olumsuz birtakım davranışların tedavi edilmesi sürecinde psikologlar her zaman sorumluluk üstenirler. Peki, neden iyi bir psikolog tercih etmeliyiz?  Elbette ki iyi bir psikolog tercih etmek beraberinde çok önemli kazanımları getirmektedir. Bu durum psikolog tercihlerinde dikkat edilmesini şart kılar.

İyi Bir Psikoloğun 5 Özelliği

İyi bir psikoloğun 5 özelliği gündeme geldiği zaman karşımıza tam anlamıyla profesyonel özellikler çıkar. İyi bir psikoloğu tercih etmek, rahatsızlığının isabetli bir şekilde tanısının konulmasını mümkün kılar. Yine iyi bir psikolog tercih ettiğiniz zaman tedavi noktasında işe yarar tekniklerle tanışabilirsiniz. Yine alanında uzman olan bir psikoloğu tercih ettiğinizde; kendinizi rahat hissedeceğiniz bir ortamda terapi hizmeti almanız da mümkün hale gelecektir.4

İyi Bir Psikoloğun 5 Özelliği

İşte İyi Bir Psikoloğun 5 Özelliği!

İyi bir psikoloğun özellikleri gündeme geldiği zaman karşımıza çok sayıda farklı alternatif seçenek çıkmaktadır. Bundan dolayı psikolog tercihlerinde farklı özelliklere dikkat ediyor olmak her zaman önerilmektedir. İşte iyi bir psikologda bulunması gereken 5 farklı özellik:

  • Güven vermesi
  • İyi bir dinleyici olması
  • Etkili bir iletişim kabiliyeti
  • Empati kurabilmede başarılı olmalı
  • Etkili bir analitik düşünme becerisine sahip olmak

İyi bir psikolog her şeyden önce güven vermek durumundadır. Ancak bu sayede hastasıyla etkili bir düzeyde iletişim kurarak, psikolojik sorunun giderilmesi noktasında çözümler ortaya koymak mümkün olacaktır. Bununla birlikte iyi bir psikolog iyi bir dinleyici olmak durumundadır. Burada iyi bir dinleyici olmaktan kasıt, karşısındakiyle etkili bir düzeyde iletişim kurarak, onun duygu ve düşüncelerini anlamaktır.

İyi Bir Psikoloğun 5 Özelliği

İyi bir psikoloğun 5 özelliği arasında yer alan empati kurma becerisi de yer almaktadır. Özellikle empati kurma kabiliyeti gelişmiş bir psikolog tam da beklentilerinizi karşılayacak bir ölçüde terapi almanızı mümkün kılacaktır. Bir de iyi bir psikolog analitik düşünme kabiliyetine sahip olduğu ölçüde gerçekçi tespitlerde bulunabilir. Bu da hem tanı hem tedavi noktasında kapsamlı çözümlerin karşımıza çıkıyor olmasını mümkün kılar.

Call Now Button