Çalışma Alanlarımİş Yaşamına İlişkin Sorunlar Hakkında

Mart 10, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/is-hayati.jpg

İş Yaşamına İlişkin Sorunlar Hakkında

İnsan yaşamını etkileyen çeşitli unsurlar vardır. İş yaşamına ilişkin sorunlar, insanların hayatlarını, bedenlerini ve psikolojilerini ciddi anlamda olumsuz etkiliyor. Ev ve iş arasında geçen yaşamda insanlar pozitif olmak ve huzurlu yaşamak isterler. Evde veya işte yaşanan olumsuzluklar hayatın geri kalanını da acılaştıracaktır. Acı ve negatif yaşam ise zamanla stresi artırır, gerginlikler çoğalır ve zamanla fiziksel ve psikolojik sorunlar baş gösterir.

Birey yaşadığı mevcut şartlarda veya çevresindeki olumsuzluklardan etkilendiğinde stres duygusunu geliştirir. Stres, kişinin beklenilen şartların oluşmaması durumunda gelişen bir duygudur. Her meslek için aynı seviyede olmasa da iş hayatı stres kaynağıdır. Ortamdan ve beklenen sorumlulukların en iyi şekilde yerine getirilmesi düşüncesi stresin nedenidir.

İş Yaşamına İlişkin Sorunlar Nelerdir?

Kişilerin ve özellikle gençlerin iş hayatlarıyla ilgili kariyer planları, beklentileri, iş partneriyle ilgili sorunları olabilir. Son zamanlarda yapılan araştırmalar gençlerde iş yaşamına ilişkin sorunların daha yoğun olduğu belirtiliyor. Gençlerin iş ve kariyer planlarındaki aksamalar soruna ve strese neden olmaktadır. Strese neden olan iş hayatında yaşanan bazı sorunlar vardır. Bunlar arasında şunları sıralayabiliriz;

 • Yaşanan rol çatışmaları
 • Belirlenmeyen roller
 • Sorumlulukların fazla olması
 • Güvenlik sorunlarının yaşanması
 • İkili iş ilişkilerinde yaşanan çatışmalar ve iletişimsizlikler
 • Alınan ücretin yaşam kalitesine uygun olmaması ve beklentileri karşılamaması
 • Yaşam düzeninin monotonlaşması
 • Zaman problemi
 • Kariyer planlarının önündeki engeller
 • Çalışma şartlarının uygun olmaması ve zorlayıcı olması
 • Yapılan işe yatkın olmamak
 • Zorlayıcı olan iş temposundan kaynaklanan yorgunluk ve bitkinlik

İş Yaşamına İlişkin Sorunlar Hakkında

İş Yaşamına İlişkin Sorunların Çözülmesi

Ciddi bir hastalığa dönüşebilen stres nedeniyle iş yaşamındaki sorunlar daha büyük problem halini alabiliyor. Yaşanan sorundan kaynaklı stres ne kadar fazla ise kişiyi o kadar fazla etkileyecektir. Verimliliği düşüren bir sorun olduğundan strese ve strese neden olan sorunlara acilen çözüm bulunmalıdır. Azaltılan stres kişinin iş gücünü ve verimliliğini artıracaktır.

Öncelikle strese neden olan iş yaşamına ilişkin sorunlar basit yöntemlerle çözüme kavuşturulmalıdır. Örneğin işverenden iş yükünün azaltılmasını rica etme gibi. Düşük seviyedeki strese neden olan sorunlar atılan bu veya buna benzer adımlarla çözüme kavuşuyor. Ancak daha yüksek seviyedeki stres için mutlaka uzman desteği alınmalıdır. Psikolog Ali Eren Yıldız, stresle ve iş hayatındaki sorunlarla başa çıkmayla alakalı çok sayıdaki vakada başarılı sonuçlar almıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button