Çalışma Alanlarımİnternet ve Alışveriş Bağımlılığı

Mart 4, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/5.jpg

Bağımlılık denilince akla alkol ve madde gelmekte. Gelişen teknoloji bağımlılıklara yenilerini ekledi. İnternet ve alışveriş bağımlılığı son zamanlarda oldukça sık görülmektedir. İnsanlar alışveriş yaparak eğlenmekte, kendini ödüllendirmekte, sevdiklerini sevindirmekte. Tek bir anlam içermeyen alışverişi abartan insanların sayısı her geçen gün artıyor. İnternet ise içinde insanları eğlendirecek, alışveriş yapmasını sağlayacak çok barındırmakta.

Yediden yetmiş yediye herkese hitap eden internette en çok bağımlılık haline gelen oyun ve sosyal medyadır. Dünyada yaşanan pandemi nedeniyle alışverişlerin internetten yapıldığı günümüzde internet ve alışveriş bağımlılığı birbirini destelemiş görünüyor. Kontrolden çıkan alışveriş arzusu ve internette gezinme durumları bağımlılık halini alacaktır. Satın alma dürtülerini kontrol edemeyen insanlar gerekli gereksiz her şeyi almaya başladıklarından soruna dönüşüyor.

İnternet ve Alışveriş Bağımlılığı Belirtileri

İnsanlar yapılan alışverişlerde alınan şeyden dolayı değil de süreçten haz almaktadır. Yaşanılan süreç haz verdiği için alışveriş yapanların sayısı oldukça fazladır. Alışveriş bağımlılığı üç farklı kategoride ele alınmaktadır. Plansız satın alma, güdüsel satın alma ve zorlayıcı satın almadır. İhtiyaç olmaksızın mağazadan etkilenip gereksiz ürünler satın alınmasına plansız satın alma denilir.

İnternet ve Alışveriş Bağımlılığı Hakkında

İç dürtüsel olarak bir ürüne karşı koyamamaktan kaynaklı alışverişler güdüsel satın almadır. Sıkılma, endişe gibi durumlarda tekrarlanan ve aşırı olan alışverişler ise zorlayıcı dürtüsel alışveriştir. Belirtileri arasında şunları sıralayabiliriz;

  • Anlamsız ve rahatsız edici şekilde devamlı alma dürtülerinin olması
  • Maddi imkanlarının el verdiğinden daha fazlasını alma, uygunsuz veya niyetlendiğinden daha fazlasını almak
  • Mesleki ve toplumsal işlevlerde çeşitli sorunlara neden olması
  • Sadece hipomani veya mani dönemlerinde değil her zaman yaşanıyor olması

İnternet ve Alışveriş Bağımlılığının Tedavisi

Madde, internet ve alışveriş bağımlılığı ortak bir noktada buluşmaktadır. Duygusal boşlukların doldurulmak istenmesi ve yüzleşmekten korkulan olaylara karşı perde görevi görmeleri ortak noktalardır. Kişi alışveriş yapmaya veya internette gezinmeye başladığında duygularında yoğunlaşma yaşanır. Tedavisi olan bir rahatsızlıktır.

Tedavi olabilmek için öncelikle internet ve alışveriş bağımlılığı olduğunu kabul etmek, farkına varmak, kararlı olmak ve eyleme geçmek gerekmektedir. Durumunu bağımlılık olarak görmeyenler sorunu çözmek için adım atamazlar. Kabullenme tedavi sürecinin en önemli aşamasıdır. Psikolog Ali Eren Yıldız kişiye özel tedavi yöntemleri belirleyerek başarılı sonuçlar almaktadır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button