Çalışma Alanlarımİletişim Problemleri Hakkında

Mart 9, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/iletisim1.jpeg

İletişim Problemleri Hakkında

Sağlıklı iletişim için tarafların birbirine duygu ve düşüncelerini açıkça ifade etmesi gerekir. İletişim problemleri açıkça ifade edilmeyen duygular ve düşüncelerden kaynaklanıyor. Yaşanan iletişimsizlik empati kuramamaya, beklentileri karşılayamamaya neden olacaktır. Hatta yaşanan problemin büyüklüğüne göre iletişimin tamamen koptuğu ilişkiler de vardır.

İletişim Problemleri ve Nedenleri

İkili diyaloglarda insanlar bazen bilerek bazen farkında olmadan bazı hatalar yapar. Yapılan hataların ne kadar önemli sorunlara neden olacağını zaman gösterir. İlişkilerin şekli ve dinamiği farklı olabilir. Fakat bütün ilişkilerin yürütülmesi için sağlıklı iletişim kurulmalıdır.

İletişim Problemleri Hakkında

Bağları ve ilişkileri bitme konumuna getirecek olan hataları genellemek yanlış olur. Ancak yapılan hatalar kalıplara ayrılır.  Problemlere neden olan kalıp hatalar şunlardır;

  • Kopuklukların oluşmasında en büyük nedenlerden bir küsmektir. Nedeni ve niçini bilinmeden yaşanan küslükler iletişimi koparır. Belki konuşulsa çözüm bulunacaktır. Küslük sorunların büyümesine, problemlerin karmakarışık olmasına neden oluyor.
  • Tartışmalarda veya konuşmalarda karşıdakini suçlayıcı şekilde yargılamak. Suçlayıcı ifadeler konudan uzaklaşmaya ve iletişim problemleri yaşamaya nedendir. Suçlanan taraf kendini aklamaya çalışacağından suçlayanın anlattıklarını hiçbir önemimin olmadığı bir sarmala dönüşecektir.
  • Şimdilere dair yapılan konuşmaların sonuca varamama nedeni geçmişe takılı kalmaktır. Önceden yaşanan olumsuz durumların şimdideki konuşmalara yansıtılması sadece iletişim sorunları yaşanmasına neden olacaktır. Kendini koruma veya kaçış yolu üretme yöntemi olarak geçmişten bahsedilir.
  • Yetersizlik hissinin oluşmasına ve iletişim problemlerine neden olan durumlar arasında genelleme yapmak da bulunuyor. Sen hep böylesin tarzındaki cümleler iletişime zarar verir.
  • Karşıdaki kişinin davranışlarını, düşüncelerini ve duygularını dikkate almayacak şekilde küçümsemek.
  • Önyargıların ortaya çıktığı beyin okuma, iletişim halindeyken yapılan hatalardandır.
  • Ortada çözülmeyi bekleyen bir sorun varken yok gibi davranmak, üzerini örtmek iletişim problemlerine neden olacaktır. Çözülmeyen sorunlar eninde sonunda ortaya çıkacak ve soruna dönüşecektir. Soruna dönüşmemesi için üstüne gidilmeli ve birlikte çözüme kavuşturulmalıdır.

İletişim Problemlerinin Çözümü

Tarafların birbirini dinlemesi iletişim problemlerini çözmede en etkili yoldur. Dikkatli dinleyerek sorunları çözebilirsiniz. İş, eş, okul arkadaşlarıyla yaşanan iletişim sorunları yapıcı tutum benimsendiği halde çözülmezse farklı bir yol bulunmalıdır. Sorunun ortadan kaldırılması için iki tarafında aynı şekilde istekli olması gerekir. Taraflar kendi aralarında çözemeyeceklerse uzmana başvurabilirler. Psikolog Ali Eren Yıldız, iletişim problemlerine neden olan sorunları çözmenizde size destek olacaktır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button