Psikologİkinci Kez Evlenen Kadın Psikolojisi

Nisan 14, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/04/Ikinci-Kez-Evlenen-Kadin-Psikolojisi-1280x574.jpg

İkinci kez evlenen kadın psikolojisi nasıl gelişir? Çoğumuzun hayallerinden birinin günün birinde evlenmek olduğu yadsınamaz bir gerçek. Hepimiz bu evliliği sevdiğimiz, aşık olduğumuz kişi ile gerçekleştirmek isteriz. Büyük çoğunluk için bu durum böyle de gerçekleşir. Ancak her evliliğin sonsuza kadar sürmesi mümkün olmuyor ne yazık ki. Bu durumda boşanmalar gerçekleşebiliyor. Her ne kadar gayet doğal bir durum olsa da bu durum bazen özellikle de kadınlar için zor olabilir. İkinci kez evlenen kadın psikolojisi genellikle toplumsal baskıdan etkilenmektedir.

İkinci Kez Evlenen Kadına Toplumun Baskısı

Evlendikten sonra ‘Yuvası kuruldu, koca eline bakıp geçinecek, kocasını elinde tutacak, ona hizmet edecek’ gibi söylemlere maruz kalan kadınlar aynı şekilde boşanırken de bu söylemlerin türevlerine maruz kalabiliyor. ‘Kim bilir ne yaptı da adam onu terk etti, bu yaştan sonra tek başına nasıl yaşayacak, baba evine mi geri dönecek, bilhassa eğer çocuğunuz varsa bu kadın bu çocukla ya da çocuklarla tek başına nasıl yaşayacak, onlara nasıl bakacak vb.’ bir sürü söylemi ne yazık ki duymak zorunda kalabiliyorlar.

İkinci Kez Evlenen Kadın Psikolojisi

Bunları atlattıktan sonra eğer ki tekrar evlenmeye karar verirseniz bilin ki daha farklı söylemler de duyacaksınız. ‘Bu kadın kaç kere evlenecek, öncekini eskitti yenisini de çok durdurma, bu da bir yerinde duramıyor, çocuğundan da mı utanmıyor, kaç yaşına gelmiş bu saatten sonra ne evlenmesi’ gibi onur kırıcı, kalp kırıcı, aşağılayıcı, üzücü gibi söylemlere maruz kalmanız gayet normal. Çünkü toplumun dili kemiği yoktur. Sizin ne kadar mutlu olduğunuz önemini yitirecektir.

Bu gibi söylemler sizin, evleneceğiniz bireyin, çocuklarınızın huzurunu bozabilir. Çünkü sizin için mutluluğunuz her şeyden önce gelirken başkaları bunu umursamaya bilir. Bu yüzden ikinci kez evlenen kadın psikolojisi bu açıdan oldukça hasar görür. Bu süreçte sizin için gereken şey sadece kendi düşüncelerinizdir. Mutlu olacağınız bir şeyi yapmak kimseye zarar vermeyecektir. İkinci kez evlenen kadın psikolojisi gündeme geldiği zaman kimi zaman birtakım sorunların varlığından da söz edebiliriz.

İkinci Kez Evlenen Kadın Psikolojisi

 İkinci Kez Evliliğin Başarılı Olması İçin Gerekenler

  • İlk olarak ikinci defa evleneceğiniz insana ilk eşinize benzetmeler yapmayın. ‘Bunu o da yapamazdı zaten, sen de ona benzedin’ gibi şeyler karşı tarafa zarar verecektir. Bu yüzden bunu yapmaktan kaçının.
  • İlk evlilikte yapılan hataları düşünün eğer boşanma sizin yaptığınız şeylerden de kaynaklanıyorsa bunu ikinci evliliğinize de mal etmeyin.
  • Eğer aldatılan bir kadınsanız ‘Yetersiz miyim, çirkin miyim, beceriksiz miyim?’ gibi düşünceleri tamamen unutun çünkü aldatılan bir insan asla suçlu değildir.
  • Eğer şiddet gören bir kadınsanız unutmayın ki susmak çözüm değildir. Ve bu konuda birine güvenmek zor olabilir. Ama unutmayın ki herkes aynı değildir. Ve şiddet yanlısı biriyle beraber olduğunuzu düşünüyorsanız hemen uzaklaşın. Çünkü bu sevgi değildir.

Tüm bu bilgiler ışığında ikinci kez evlenen kadın psikolojisi kimi zaman psikolog desteğinde daha olumlu yönde motive edilebilmektedir.

Call Now Button