Çalışma AlanlarımGüven Problemleri Nelerdir?

Mart 8, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/kendine-guven.jpeg

Güven Problemleri Nelerdir?

İnsan güven duyduğu kişilerle ilişki içindedir. Güvenin bittiği yerde ilişkiden bahsedilemez. İş birliğinin oluşabilmesi için karşılıklı güven duygusunun oluşması gerekir. Güven problemleri oluştuğunda artık değiş işbirliği yapmak en ufak iletişim dahi söz konusu olamaz. İlişkilerde yeme, içme kadar hayati değere sahip duygu nedir? Diye sorulsa cevabı güven olacaktır.

Çok önemli olmasına rağmen nedense insanların büyük çoğunluğu güven duygusu ile sorunlar yaşar. Kolay güven duyanlar olduğu gibi çok büyük güvensizlikler yaşayanlar da vardır. Fazla güven ve güvensizlik sorunlarının yaşanmasına farklı etkenler neden oluyor. Ancak ikisinde de ortak olan tek şey çocuklukta yaşanan travmalar veya olayların etkili olduğudur.

Güven Problemleri Neden Oluşur?

Bebek ağladığında onu teselli eden, doyuran ve ilgilenen bir anneyle muhatap olmalıdır. Annenin sesi bebeğine güven aşılar. Ağlamak ise bebeğin ihtiyacı olan güveni, bebeğe vermek demektir. İlgi ve alakayla sevildiğini, değer verildiğini hisseden bebeklerde güvenin temelleri atılmış oluyor. Çocukların anne babalarında görecekleri kabul, alacakları sorumluluk gelişimlerini olumlu yönde etkileyecek. Her çocuk iyi ve kötü karakterleri taşıyarak dünyaya gelir. Ebeveynlere düşen çocuklarındaki iyi yönleri bulup çıkarma, kötü yönlerini törpülemedir. Aile yapıları farklı olan çocukların yetişme tarzları da farklı olur. Yetiştirme konusunda sorunlu olan aileler kullandıkları yöntemler bakımından altıya ayrılır. Bunlar;

  • Mükemmeliyetçi aile
  • İlgisiz aile
  • Aşırı kuralcı, otoriter, baskıcı aile
  • Denetleyici aile
  • Bağımlı aile
  • Aşırı korumacı aile

Aile türlerinden herhangi birinde yetişmiş olan çocuklarda aşırı kırılganlık, alınganlık, şüphe ve kıskançlık gibi duygulardan dolayı güvensizlik oluşuyor. Her şeye karşı yaşanan güvensizlik nedeniyle bu çocukların toplumsal ilişkileri çok zayıf hatta yok gibidir.

Güven Problemini Çözme

Sağlıklı ruh haletine sahip insanlar birbirini tanıdıkça zamanla güven duygusu oluşur. İlerleyen zaman kişiler arasındaki güven duygusunu artıracaktır. Fakat güven duygusu artma yerine aşırı sahiplenmeye, kıskançlığa, şüpheye dönüşüyorsa ciddi bir problemin olduğunu gösterir. Güven problemleri yaşayan bireylerin yaşadıkları durumun sağlıklı olmadığını kabul etmeleri gerekir. Kabul sürecinin kolay olmadığını kabul etmek gerekir. Durumun karakteriyle özdeş olduğunu düşündüğünden sorunu hep karşı tarafta ararlar. Psikolog Ali Eren Yıldız, güven problemleri konusunda uzman olup çeşitli başarılara imza atmıştır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button