GenelGaslighting Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Haziran 14, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/06/Gaslighting-nedir-nasil-anlasilir.webp

Gaslighting nedir? Bir kişinin insanları kendi akıl sağlığından şüphe ettirerek manipüle ettiği bir duygusal probleme Gaslighting denir. Genellikle aile içi şiddet durumlarında kullanılır. Bir tür beyin yıkama olabilir ve depresyona, kaygıya ve hatta intihara neden olabilmektedir. Gaslighting fiziksel olmak zorunda değildir. Telefonla, e-posta veya kısa mesaj yoluyla veya şahsen gerçekleşebilir.

Gaslighting Nasıl Anlaşılır?

Farklı nedenlerden kaynaklı olarak karşımıza çıkan Gaslighting nasıl anlaşılır?

  • Şayet sende bir sorun varmış gibi hissediyorsan
  • Yalan söylediğini biliyorsun ama kanıtlayamıyorsan
  • Diğer kişilerin her zaman her şey için bir bahanesi varsa

Gaslighting Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Gaslighting nedir? Gaslighting, tespit edilmesi çok zor olabilen bir duygusal istismar şeklidir. İstismarcının kurbanı hafızasının hatalı olduğuna ikna etmeye çalıştığı bir beyin yıkama şeklidir ve hatta delirdiğinize bile inanabilirsiniz.

İstismarcı bunu geçmiş hakkında yalan söyleyerek, şimdiyi çarpıtarak veya akıl sağlığınızı sorgulamanıza neden olacak bilgileri saklayarak yapar. Mağdur, zaman içinde çok sayıda karışık mesaj ve yanlış bilgi verildiği için kendi hafızasından ve algısından şüphe etmeye başlayabilir.

Gaslighting Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Gaslighting genellikle, istismarcı bir ilişki gibi bir partnerin diğerinden daha fazla güce sahip olduğu ilişkilerde ortaya çıkar. Ancak güvenin yıkıldığı herhangi bir ilişkide olabilir. Bazı durumlarda, gaslighting, mağdura doğru bir şey söylediğine gerçekten inanan istismarcı adına kasıtsız olabilir, ancak gerçekte olan bu değildir. Ancak diğer zamanlarda, bir başkasını kontrol etmek istiyorlarsa veya birinin kendileri hakkında kötü hissetmesini sağlamaktan hoşlanıyorlarsa bu kasıtlı olabilir.

Gaslighting Nedir, Nasıl Anlaşılır?

Gaslighting nedir, Gaslighting bir başkasının gerçekliğini aşındırmak için manipülasyonu içeren bir duygusal istismar biçimidir. Gaslighting, duygusal istismarın son derece etkili bir şeklidir. Çünkü incelikli ve tespit edilmesi zor olabilir.  Partneriniz, hatırladığınız şeyleri reddediyor veya belirli konuları gündeme getirdiğinizde sizi deli gibi hissettiriyorsa Gaslighting durumundan söz edebiliriz.

Size niyetinizin ne olduğunu söylerler veya sizin için en iyisinin ne olduğunu biliyorlarmış gibi davranılıyorsa bu doğal olarak sizde bir duygusal tepkimeye neden olacaktır. Ayrıca eylemlerinizi kendilerinin sorumluluğunu almak yerine dış etkenlere yüklerler. Böyle durumlarda Gaslighting durumunun varlığından söz edebiliriz.

Call Now Button