Çalışma AlanlarımEvlilik Öncesi Danışmanlık Alınmalı mı?

Mart 5, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/03/7.jpg

İnsanların ilişkileri dinamiktir. Devamlı bakım gerektirir. Annelerimizin veya ninelerimizin ilişki kalıpları içinde aile ilişkilerimizi devam ettirmemiz mümkün değildir. Yaşanılan zaman, kişilerin özellikleri, zamanın değiştirdikleri ve getirdikleri, geçmişteki birikimler, beklentiler ilişkileri değiştirir. Evlilik öncesi danışmanlık, eşlerin karakterlerine, kültürlerine ve kişiliklerine uygun ilişki geliştirmelerine yardımcı oluyor.

Her bir birey evlenmeden önce bir ailenin mensubudur. Mensup olunan kök ailenin ilişki kalıpları, ritüelleri, alışkanlıkları, dünya anlayışı ve beklentileri olacaktır. İşte kök aileden edinilen duygu, düşünceyi kişi kendi ilişkilerine yansıtacaktır. Evlilik iki kişi arasında yaşanır. İki kişi edindiği ve kendi karakteriyle birleştirdiği duygu ve düşünceleri birleştirerek yeni bir forma dönüştürmelidir. Forma dönüştürmede uzman yardımına ihtiyaç duyulabilir.

Evlilik Öncesi Danışmanlık Hakkında

Mükemmel ve imrenilen bir evlilik hayali kurarız. Hayalimizin gerçekleşmesi için biraz emek vermemiz gerekir. Belli yaşa kadar farklı bir ailede, belki farklı bir kültürle yetişmiş iki insan birlikte ortak bir hayat kurmayı planlar. Yapılan planlarda kişilerin eğitimi, karakteri, kültürü es geçilmemelidir. Tarafların birbirini daha iyi tanımaları, açık ve net iletişim kurmaları, ortak ve kişisel hedeflerin belirlenmesi gerekir.

Evlilik öncesi danışmanlık

Evliliğin ön koşulu olarak görülen maddelerin belirlenmesi ve sağlanması için danışmana ihtiyaç duyulmakta. Danışmanlar tarafların ön koşulları sağlamasında etkili rol oynayacaktır. Alınan terapilerle çiftlerin evliliğe daha hazır oldukları görülmektedir. Boşanma oranlarının düşürülmesi, mutlu ve huzurlu bir evliliğin kurulması için danışmanlık hizmetini vermekteyiz.

Evlilik Öncesi Danışmalığın Alanları

Sorun olsun olmasın evlenmek üzere olan bütün çiftlerin evlilik öncesi danışmanlık almasında büyük faydalar vardır. Terapilere çiftler birlikte katılır. Yapılan danışmanlık hizmetiyle çiftler birbirlerini çok daha iyi tanıyacaktır. Tanımak, doğru ve mutluluk veren ilişkilerin kurulmasında çok önemlidir. Sorunlu olan ilişkilerde uzmanın gerek görmesi durumunda bireysel seanslar da yapılabilmektedir.

Yeni bir aile kurulmadan önce alınacak olan evlilik öncesi danışmanlık hizmeti çok geniş alanlıdır. Yapılacak evlilikten beklentiler, cinselliğe bakış, akademik geleceğin planlanması, iş hayatına dair beklentiler, çocuk yapma ve sayısı, rol dağılımı ve rollerin görevleri, yaşlılık ve emekliliğe dair beklentiler danışmanlık hizmetlerinin içindedir. Atılan bu güzel adımı daha güzelleştirmek için Psikolog Ali Eren Yıldız’dan destek alabilirsiniz. Size yol gösterecek ve karakterinize uygun çözümler sunarak mutluluğunuzun yollarını açacaktır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button