Çalışma AlanlarımEşim Depresyona Giriyor Nasıl Davranmalıyım?

Mayıs 23, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/05/depresyon.jpg

Eşim Depresyona Giriyor Nasıl Davranmalıyım?

Günlük yaşamda yaşanan bazı olumsuzluklar kişinin davranışlarına ve ruh dünyasına yansımaktadır. Kişinin davranışlarında ve hormonlarında meydana gelen bu değişiklikler depresyon olarak adlandırılmaktadır. Kişilerde oluşan depresyon belirtileri eşler tarafından çok daha çabuk fark edilmektedir. Eşim depresyona giriyor nasıl davranmalıyım diye soran eşlere çeşitli tavsiyelerde bulunulabilir. Eşinin yanında olan ve depresyon sırasında ona yardımcı olacak eşlerin bilgilendirilmesinin büyük önemi bulunmaktadır.

Depresyona giren kişilerin davranışlarında ve ruhsal durumlarında bazı değişimler yaşanmaktadır. Hayattan zevk almamaya başlayan kişiler kendini mutsuz ve halsiz hisseder. Bu kişiler ne zaman mutlu olacaklarını ne zaman ağlayacaklarını bilemezler. Hayatın anlamsız olduğuna inanan bu kişiler yavaş yavaş hayattan ve insanlardan uzaklaşmaya başlarlar. Tüm bu belirtiler yaşamın normal akışında birden fark edilmeyebilir. Bu sebeple eşlerin birbirini çok iyi tanımasının ve gözlemlemesinin depresyonun hızlı bir şekilde anlaşılmasını sağlayacaktır.

Depresyon Eşlerin İlişkisini Nasıl Etkiler

Depresyon kişilerde normal davranışların dışında farklı davranışlara sebep olabilmektedir. Bu farklı davranışlar eşler arasında da sorunların oluşmasına sebep olabilir. Küçük sorunlar depresyon sebebiyle büyük sorunlar haline gelebilir. Eşim depresyona giriyor nasıl davranmalıyım sorusunun cevabını bilen kişiler bu durumlarda olaylara çözüm odaklı olarak yaklaşarak sorunların büyümesinin önüne geçerler.

Eşim depresyona giriyor nasıl davranmalıyım diye soran eşlere çeşitli tavsiyelerde bulunulabilir. Eşinin yanında olan ve depresyon sırasında ona

Depresyona giren eş ev ile ilgilenmemeye başlar. Evdeki sorunluluğunu yerine getirmeyerek çocuklarla ilgilenmez. Ev işlerini yapmak normalden çok daha fazla zor gelir. Bu işleri yapmak için kişide yeterli enerji ve motivasyon bulunmaz. İşte bu durumda eşin karşı taraftaki bu değişimi fark etmesi ile birlikte depresyon tedavisine başlanabilir.

Depresyona Giren Eşe Nasıl Yardım Edilir?

Depresyon hali kişiden kişiye farklılık göstermektedir. Bazı insanlarda kısa sürede ortaya çıkan belirtiler bazı insanlarda uzun zaman dilimine yayılabilir. Eşim depresyona giriyor nasıl davranmalıyım konusunda dikkatli olan eşler bu konuda çok hızlı adım atılmasına yardımcı olabilir. Depresyona giren eşe yardımcı olmak için şunlar tavsiye edilmektedir:

  • Eşinize yeteri kadar vakit ayırın ve konunla konuşarak paylaşımlarda bulunun
  • Ev işlerinde ve günlük yaşamda ona yardımcı olup sorunluluklarını paylaşın
  • Onun davranışlarını sorgulamayın ve nasıl davranacaklarını söylemeyin
  • Depresyon halindeki davranışlarını kişisel olarak algılamayıp karşılık vermeyin
  • Günlük kültürel etkinlikler ve spor faaliyetleri yapınız
  • Cinsellik konusunda isteksizlik söz konusu ise onu zorlamayın
  • Dışarı çıkma ve sosyalleşme konusunda zorlamayın
  • Onunla ilgilenirken kendi ruh halinize de dikkat edin
  • Profesyonel yardım alması konusunda destek olun

Bu konularda ona yardımcı ve destek olmanız eşinizin yeniden sağlıklı ve normal bir yaşam sürmesini sağlayacaktır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

önceki
Uyku Bozuklukları ve Uyku Bozukluğu Tedavisi

Notice: Trying to access array offset on value of type bool in /var/www/vhosts/psikologalierenyildiz.com/httpdocs/wp-content/themes/prohauz/views/prev_next.php on line 36
sonraki
Temizlik Takıntısı ve Koronavirüs Süreci
Call Now Button