Çalışma AlanlarımEbeveyn Olma Hakkında

Mart 1, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/02/17.jpg

Dünyanın belki de en zor işi ebeveyn olmadır. Ebeveyn olma, çocukların sadece maddi ihtiyaçlarını karşılamaktan ibaret değildir. Maddi ihtiyaçlardan daha fazlası olan manevi ve psikolojik ihtiyaçlarını fark edip karşılamak anne babanın görevlerindendir. Anne babalar kendi iç dünyalarındaki bazı gerçeklerin farkına vardıkça çocuk yetiştirmenin önemini daha fazla idrak etmektedirler.

Yetişkinler, kendileri ve çocukları için gerekli olduğunu gördüğü ve anladığı bilgiye ulaşmayı ister. Sosyal medyada çocuk ve kişisel gelişime dair çok fazla paylaşımlar yapılmaktadır. Akademik alanda yapılan çalışmalarla anne babalara en doğru ve en yeni bilgiler ulaştırılıyor. Koruyucu ve önleyici yaklaşımlar çocuk yetiştirmedeki en önemli unsurdur. Öneminden dolayı akademik ve sosyal alanlarda buna dair paylaşımlara sıklıkla rastlıyoruz.

Ebeveyn Olma Terapilerinin Kazandırdıkları

Davranışlarının düzeltilmek istendiğinin farkına varan çocuklar anne babalarıyla aralarına mesafe koyarlar. Konulan mesafe nedeniyle artık çocuklarıyla tek kelime dahi edemeyen ebeveynler var. Hiçbir şeyini paylaşmayan çocukların okul başarılarında düşme görülür.

Ebeveyn Olma Hakkında

İçe kapanma, tik, kekemelik gibi duygusal bozukluklar, davranış bozuklukları beraberinde seyredebilir. Geçmişe takılıp kalarak çocuk yetiştirilmez. Çağın gereklerine uymak şarttır. Değişimleri dikkate alınarak bir rota çizilmelidir. Rotayı çizmede uzmandan yardım almak gerekir. Terapiler ebeveyn olma konusunda çok şey kazandıracaktır. Kazandıracakları arasında şunlar vardır;

  • Çocuğun gelişiminin yaşıyla uyumlu olup olmadığı takip edilir
  • Duygusal tepkilerin farkına varılır
  • Gerekli olduğu yerde çocuğun davranışlarına sınır koyma öğrenilir
  • Empati kurarak çocuğunu anlar
  • Sakince dinleyerek duygularını ve hislerini anlatmasına müsaade eder
  • Anne babayla çocuk arasındaki bağ kurulur ve güçlendirilir
  • Aldığı güçle çocuk, problemlerini sağlıklı ve verimli bir şekilde çözecektir
  • Müdahaleci olmayarak bireyselliği teşvik eder.

Kimden ve Nasıl Yardım Alınabilir?

Yazılmamış bir tahta, kazılmamış bir mermer gibidir çocuğun zihni. Kim nasıl bir şey kazırsa veya yazarsa çocukta o kalacaktır. Güzel şeyler yazmak ve çocuğuyla güçlü bağ kurmak isteyenler çok dikkatli hareket etmelidir. Farkında olmak için bir yol göstericiye ihtiyaç duyulur. Kendi anne babamızdan aldıklarımız çok tesirlidir. Ancak zamanın ve zamanla birlikte çocukların değiştiğini asla unutmamak gerek.

Zamanın gereklerine ayak uydurmak ebeveyn olma konusunda atabileceğiniz en doğru adımdır. Sorunlar oluşmadan önleyici ve koruyucu çalışmalar yapılmalıdır. Oyun terapisi, çocuk gelişimi, koruyucu ve önleyici çalışmalar konusunda Uzman Psikolog Ali Eren Yıldız’ın önemli başarıları bulunuyor. Randevu ve bilgi almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button