Çalışma AlanlarımDuygusal Yeme Neden Olur?

Temmuz 6, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/07/Duygusal-Yeme-Neden-Olur.webp

Duygusal yeme neden olur? Duygusal yeme, fiziksel açlıktan ziyade olumsuz duygulara tepki olarak gıda tüketimi olarak tanımlanır. Kilo alımına ve çok sayıda sağlık sorununa neden olabilen yaygın bir davranıştır. Duygusal olarak yemek yemenin pek çok farklı nedeni bulunmaktadır. İşte bu sorunun nedenleri nelerdir? İşte merak edilen ayrıntılar!

Duygusal Yeme Nedenleri Nelerdir?

Aşırı yeme alışkanlığının oluşmasında aşırı yeme duygusunun da tetikleyici olduğu bilinmektedir. Bu noktada aşırı yemek yemeye neden olan şeyleri aşağıdaki gibi sıralamak mümkün olmaktadır:

  • Stres
  • Can sıkıntısı
  • Aşırı üzüntü
  • Depresyon

Duygusal Yeme Neden Olur?

Stres ve Aşırı Yeme İlişkisi

Stres ve kaygı genellikle depresyon veya yalnızlık duygularına yol açar. Bu duygular, rahat yiyeceklere ulaşmanıza neden olabilir. Bazı insanlar yiyecekleri günlük hayattan bir kaçış olarak da kullanırlar.

Can Sıkıntısı ve Aşırı Yeme İlişkisi

Aşırı yeme söz konusu olduğu zaman can sıkıntısı sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Canınız sıkılıyorsa, TV izlemek veya internette gezinmek gibi başka bir şeye odaklanmaya çalışırken atıştırmalıklar veya abur cuburlar dikkatinizi dağıtmak kolaydır.

Duygusal Yeme Neden Olur?

Aşırı Üzüntü ve Yeme İlişkisi

İşinizden veya kişisel ilişkilerinizden bıktığınızda, çözülmesi gereken gerçek sorunlarla uğraşmak yerine şekerli veya tuzlu bir şeyler yemek cezb edicidir. Böyle durumlarda profesyonel destek almak her zaman önerilmektedir.

Aşırı Yeme Alışkanlığı ve Depresyon

Bir şey hakkında depresif veya üzgün hissettiğimizde, bizi mutlu eden muameleleri istememiz doğaldır.  Duygusal yeme, öfke, üzüntü, can sıkıntısı, hayal kırıklığı ve yalnızlık gibi çeşitli duygular tarafından tetiklenebilen bir davranıştır. Bazı insanlar kendilerini kötü veya depresyonda hissettiklerinde yemeğe yönelirler. Diğerleri mutlu olduklarında veya heyecanlandıklarında fazla yer. Duygusal yemenin genellikle stres ve kaygıya verilen bir tepki olarak karşımıza çıktığını rahatlıkla ifade edebiliriz.

Duygusal Yeme Neden Olur?

Vücudunuzun enerji ihtiyacından fazlasını yerseniz veya tatlılar ve kızarmış yiyecekler gibi yüksek kalorili yiyecekleri seçerseniz, duygusal yeme kilo almanıza neden olabilir. Ayrıca aşırı yeme konusunda suçluluk hissedebilir ve bu tür yeme olaylarından sonra gelecekte daha duygusal yemeye yol açabilecek suçluluk ve pişmanlık yaşayabilirsiniz. Bütün bu bilgiler ışığında bu tarz sorunlarla net bir şekilde mücadele etmek için mutlaka profesyonel danışmanlık hizmeti almalısınız.

Call Now Button