Çalışma AlanlarımDoğum Sonrası Depresyonu

Mayıs 14, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/05/dogum-sonrasi-depresyon.jpg

Doğum Sonrası Depresyonu

Doğum yapmak ve dünyaya bir çocuk getirmek bir kadın için dünyadaki en güzel duygulardan biridir. Doğum yapan kadınlar arasında 10 kişiden birinde doğum sonrası depresyonu denilen sıkıntılı bir süreç yaşanabilmektedir.  Bu süreçte kadınların yaşadıkları ruhsal durumla baş edebilmeleri için profesyonel yardım alması uygun olacaktır.

Doğum sonrası depresyonu doğum yaptıktan sonra başlayabileceği gibi doğum öncesinde de başlayabilir. Bu sıkıntılı ve stresli süreç doğumdan sonra bir süre daha devam eder. Doğum sonrasında yaşanan bu ruh hali tam olarak ifade edilemediği zaman kadınların birçoğu bu dönemi tek başına atlatmak zorunda kalmaktadır. Bu durum kadınların hem bebekle birlikte yeni bir hayata başlaması hem de bu depresyon ile baş etmesi anlamına gelmektedir.

Doğum Sonrası Depresyondaki İki Durum

Doğum yapmak kadınlara verilen çok güzel bir özelliktir. Doğum sonrasında ortaya çıkan doğum sonrası depresyonu iki duygusal durumun ortaya çıkması ile ortaya çıkmaktadır. Bu iki ruhsal durum şunlardır:

Bebek ile ilgili oluşan stres: Bebek dünyaya getiren kadın bebeğin zarar görmesinden çok korkar. Bunun yanında kadınların doğum sonrasındaki hormonel durumları da bu stresin oluşmasına sebep olur.  Kadın sebepsiz bir şekilde ağlar ve çok gergin olabilir. Doğumun oluşturduğu yorgunluk sonrasında yeterince dinlenemeyen kadınlar da bebek stresi denilen bu süreci yaşayabilir. Bu dönem çok uzun sürmeden sona erer.

Doğum Sonrası Depresyonu

Doğum psikozu: Bu psikoloji diğer soruna göre çok daha az görülen ama profesyonel destek isteyen bir ruh halidir. Doğum sonrasında bin kadından birinde ortaya çıkan doğum psikozunda kadınların ileri düzeyde kaygıları vardır ve bebekleri ile ilgili sıkıntıları bulunur. Bu ruh hali uygulanan tedavi sonrasında tamamen ortadan kaldırılır.

Doğum Sonrası Depresyonu Nasıl Anlaşılır?

Doğum yapan kadınlar ile ilgili çok hassas davranmak gerekmektedir. Doğum sonrası depresyonu ile ilgili olarak kadının yakınlarının dikkatli olması ve yeni anneyi yalnız bırakmamaları uygun olacaktır. Doğum yapan kadının ruh halindeki şu değişiklikler onun depresyonda olduğunu gösterir:

  • Ruh halinin çok sık değişmesi
  • Kendini çok mutsuz ve huzursuz hissetmesi
  • Çok fazla ağlamak veya ağlamak isteyip ağlayamamak
  • Kendini suçlu hissetme
  • Çok çabuk sinirlenmek
  • Bebeğine karşı olması gereken ilginin olmaması

Bu gibi belirtiler kadınların doğum sonrasında depresyon yaşadığını göstermektedir. Bu durumda onun yanında olmak ve destek olmak gerekmektedir. Bunun yanında bu süreci daha sağlıklı şekilde atlatmak için bir uzmandan yardım almak uygun olacaktır.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button