GenelDissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nedir?

Mayıs 1, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/05/Dissosiyatif-Kimlik-Bozuklugu-Nedir_.webp

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Nedir? diğer adıyla kişilik bozukluğudur. Kişilik bozukluğu olan kişilerde sanki zihnini ve bedenini başka biri kontrol ediyormuş gibi hissederler. Kimlik bozukluğunda sanki kişinin içinde farklı bir kişi varmış ve onu kontrol altına almış durumudur. Kişilerde yoğun içsesler ve zihin karmaşası, duygusal iniş-çıkışlar, öfke patlamaları gibi problemler yaşanmaktadır.

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu toplumda %1-2 oranında görülmektedir. Çoklu kişilik bozukluğunda kişinin öz kimliği bölünür ve içinden birçok kişilik açığa çıkar. Ortaya çıkan kişiliklerde her kişiliğin kendine has özellikleri ve kendine has davranışları vardır. Bunun sonucunda birçok kişilik beyin içinde karmaşıklara yol açabilmektedir.

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu

Kişilikler kendi aralarında hepsi birbirinden farklıdır. Kişilik bozuklukları yaşanan karmaşalar sonucunda kötü sonuçlar yaratabilmektedir. Bu doğuran sonuçlar intihar, depresyon gibi olumsuz sonuçlarla sonlanmaktadır. Kişilik bozukluğuna sahip olan bireylerde sıklıkla kendilerine yabancılaşma problemlerinde görülmektedir. Dissosiyatif kimlik bozukluğu belirtileri nelerdir? İşte detaylar!

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

Kişilik bozukluğuna sahip kişiler genellikle kişilik bölünmelerinin çoğu zaman farkına varmazlar. Bu kişiliklere sahip olan kimlikler çok hızlı ve ani değişmektedir. Bu kimlikler bazen diğer kimliği baskı altına alıp bastırabilmekte ve o hakim olabilmektedir ve bu durumu kişi farkına varmamaktadır. Bu psikolojik rahatsızlığa sahip olan kişilerde bazı belirtiler vardır;

  • Bireyde gelişin gerçek olmayan algılamalar
  • Çok yoğun bir şekilde baş ağrısı hissetme durumu
  • Davranışlarda tutarsızlık, unutkanlıklarla dalgın bir ruh hali
  • Bireyde benlik kaybıyla birlikte düşünceden kopma durumu
  • Uzun süre boyunca devam eden kronikleşen depresyon hali
  • Yoğun miktarda oluşan iç seslerin bulunması ve ani ruhsal değişmeler
  • Kişiye anksiyeteyle birlikte yoğun bir kaygı bozukluğunun bulunması

Bütün bu bilgiler ışığında dissosiyatif kimlik bozukluğunun belirtileri arasında cinsel işlev bozukluğu ve zihindeki sürekli kavga hali gibi belirtiler de karşımıza çıkmaktadır.

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğunun Nedenleri Nelerdir?

Dissosiyatif Kimlik Bozukluğu bulunan kişiler hem ruhsal hem de fiziksel şekilde etkilenmektedir. Bu psikolojik rahatsızlığa tek bir neden değil birden fazla neden etki edebilmektedir. Yaşanılan istismar, aile içi şiddet ya da kaos ortamı, sosyal çevre, travmatik yaşantılar gibi birçok nedenden dolayı kişilerde bu hastalık görülmektedir.

Call Now Button