GenelDepresyon

Şubat 16, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/02/depresyon.jpg

Majör depresif bozukluk olarak isimlendirilen depresyon; davranışımızı olumsuz yönde etkileyen bir rahatsızlıktır. Ciddi ve tedavi edilmesi gereken bir hastalık olarak tanımlanan bu rahatsızlık günümüz koşullarında sıklıkla karşımıza çıkar. Depresyonlu bireyler hem iş hayatında hem eğitim hayatında hem de günlük hayatlarında önemli sorunlarla karşı karşıya kalırlar. Bu da yaşam kalitesini olumsuz yönde etkileyen bir husus olarak karşımıza çıkar!

Depresyon Belirtileri Nelerdir?

Günümüz itibariyle depresyonun çok sayıda farklı belirtisi bulunmaktadır. Genelde üzüntü ve keder durumunun bu tür rahatsızlıklara neden olduğuna dair yaygın bir kanı hakimdir. Bununla birlikte depresyonun çok sayıda farklı nedeninin bulunduğu ifade etmek de mümkün olmaktadır. İşte depresyonunun başlıca belirtileri:

  • Günlük yaşamdan zevk alamama hali
  • Sürekli bir şekilde üzgün hissetme hali
  • Hayata dair pek çok şeye ilgisiz olma hali
  • İştahta belirgin değişimlerin yaşanılması
  • Aşırı uyuma durumu ya da uykuya dalmakta zorluk çekmek
  • Sürekli yorgun hissetme durumu ve konsantrasyon kayıpları
  • Kendini değersiz hissetmekle birlikte sürekli kendini suçlama eğilimi
  • Hareketlerde ve konuşmalarda durgunluk haline paralel olarak intihar eğilimi

Görüldüğü üzere depresyonun çok sayıda farklı belirtisi bulunmaktadır. Bu kapsamda depresyonun günlük hayatı olumsuz etkilediğini ifade etmek de mümkün olmaktadır. Bundan dolayı şayet bu türden bir rahatsızlık durumu mevcutsa mutlaka profesyonel bir destek almak şarttır.

Depresyon

Depresyonunun insan hayatını ciddi anlamda riske atan bir yapıya sahip olduğunu da unutmamak şarttır!

Depresyon Tanısı Nasıl Konulur?

Günümüz koşullarında insan psikolojisine dair çalışmaların sayısının her geçen gün itibariyle artış gösterdiğini ifade etmek mümkün olmaktadır. Bu kapsamda depresyonun tanısının da pek çok farklı yöntem ve teknikle mümkün olduğunu ifade edebiliriz. Özellikle son zamanlarda uzman psikologların her zaman bu tür tanıları başarılı bir şekilde ortaya koyabildikleri de bilinmektedir.

Depresyon tanısı konulduktan sonra mutlaka uygun teknik ve yöntemler kullanılarak bu rahatsızlık mutlaka tedavi edilmelidir. Burada uygulanacak anksiyete bozukluğu testi gibi farklı teknikler başarılı sonuçlar ortaya konabilir. Yine alanında uzman olan bir psikolog sayesinde bu tür rahatsızlıkların tanı ve tedavileri de son derece başarılı bir şekilde gerçekleştirilmektedir.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button