Çalışma AlanlarımDeğersizlik Duygusu Nedir?

Şubat 26, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/02/7.jpg

Kendini toplum içerisinde değersiz ve önemsiz görmesi değersizlik duygusu olarak nitelendirilir. Sorunu yaşayan kişilerde içsel olarak önemsiz görmek, kişilerin nazarında değer taşımadığına dair inanç oluşmuştur. Ruhsal bir sorun olan değersizlik duygusunu hisseden kişi kendini diğer insanlardan çok daha aşağıda görür. Çevremizde bu duruma maruz kalan kişiler olabilir. Bu konuda yapmamız gereken en önemli şey; onların kendilerini aşağı gördüğünü fark etmemiz ve ona göre davranmamızdır.

İnsanların her biri değerlidir. Dış görünüşü ne olursa olsun inancımıza göre Yaratılanı Yaratandan ötürü severiz. Ancak bazı insanlar yaşadıkları ruhsal sorunlar nedeniyle kendilerine o değeri veremezler. Psikolojik sıkıntının oluşmasında birilerinin devamlı aşağılaması yatabilir. Soruna maruz kalan kişiler başkalarının görüşlerine çok daha fazla önem verirler. Çünkü onlara göre aşağılarda olan kendinin düşüncesi de değersizdir.

Değersizlik Duygusu Neden Oluşur?

Çocukluk döneminde yaşanılan olayların değersizlik duygusunun oluşmasında çok etkili olduğunu görüyoruz. Değersizlik şemasının oluşmasında temel bazı etkenler bulunur. Etkenlerin bir veya birkaçı yoğun olarak yaşandığında zayıflarda değersizlik duygusu ortaya çıkacaktır.

Değersizlik Duygusu Nedir?

Şemanın oluşmasında etkili olan durumlar arasında şunlar bulunuyor;

  • Çocukluk ve ergenlik dönemlerinde diğer insanlara kıyaslanmak
  • Küçüklüğünde çok fazla eleştiriye maruz kalma
  • Ailesinin diğer fertlerinden beklediği değeri ve ilgiyi görmemesi

Daha çok çocukluk yıllarına dayanan yukarıdaki 3 etkene maruz kalmak o bireyde değersizlik duygusunun gelişmesi için yeterli olacaktır. 5 yaşlarındaki bir çocuk ablasından veya abisinden daha az ilgi görüyorsa değersizlik hissi oluşmaya başlar. İlgi göstermeyince 5 yaşındaki çocuk değersiz olmaz. Ancak 5 yaşındaki çocuğun zihni yapılan davranışı bu şekilde algılar. Çocuklarınıza nasıl davrandığınız onların gelecekteki ruhsal durumları etkileyeceğinden çok dikkatli davranılmalıdır.

Değersizlik Duygusundan Terapiye Giderek Kurtulun

Hissedilen değersizlik duygusu çok hızlı ilerler. Ezici bir hal alması için uzun yıllara gerek yoktur. Değersiz görülme zamanla psikolojinin ve fiziksel bedenin sağlıksız olmasına neden olacaktır. Kişinin kendi başına bu duygu ve sorunla başa çıkması mümkün olmaz. Profesyonel yardım almak gerekir. Depresyon belirtileri ile birlikte görülen değersizlik duygusuna fiziksel ve zihinsel sağlık sorunları ekleniyorsa beklenilmemelidir. Yardım için acilen uzmana başvurmak gerekir. Uzman Psikolog Ali Eren Yıldız, değersizlik duygusu sorununuzda başvurabileceğiniz en başarılı uzmandır. Randevu almak için iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button