Çalışma AlanlarımÇözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi

Temmuz 4, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/07/Cozum-Odakli-Kisa-Sureli-Terapi.webp

Çözüm odaklı kısa süreli terapi, insanların kendilerini terapiye götüren sorunları çözmelerine yardımcı olmayı amaçlayan kısa, zaman sınırlı bir terapidir. İnsanların düşünce ve davranışlarını değiştirerek hayatlarını değiştirebilecekleri ve bunun için teşvik edilmeleri gerektiği fikrine dayanmaktadır.

Çözüm odaklı kısa süreli terapinin depresyon, anksiyete, ilişki güçlükleri, stres ve düşük benlik saygısı gibi çok çeşitli problemler için etkili olduğu gösterilmiştir. Çözüm odaklı kısa süreli terapinin amacı, mutlaka sorununuzu sonsuza dek ortadan kaldırmak değil, hayatınızın bu döneminde karşılaştığınız soruna çözümler bulmanıza yardımcı olarak şu anda hayatınızı iyileştirmektir.

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi

Çözüm odaklı terapi, kısa süreli, hedefe yönelik bir psikoterapi modelidir. İnsanların hayatlarını daha iyi hale getirme kapasitesine sahip olduğuna ve terapistlerin bunu yapmalarına yardımcı olabileceğine inanan psikiyatrist Steve de Shazer tarafından geliştirilmiştir. Özellikle hedeflerine odaklanmakta ve hayatlarında değişiklik yapmak için motive olmakta zorlanan danışanlara yardımcı olmaktadır.

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi Hizmeti

Çözüm odaklı kısa süreli terapi sürecinde terapistle danışan arasında etkili bir iletişim süreci vardır. Terapist ve danışan, terapi için bir veya daha fazla özel hedef belirlemek için birlikte çalışırlar. Daha sonra terapist, danışanın bu hedeflere ulaşması için çözümler geliştirmesine yardımcı olmaktadır. Daha sonra terapist, danışanın bu çözümleri uygulamanın yollarını düşünmesine yardımcı olur.

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi

Çözüm odaklı terapisinin odak noktası, geçmiş olaylardan ziyade günümüz sorunlarıdır. Tüm Çözüm odaklı kısa süreli terapi uygulayıcıları bu yaklaşımı özel olarak kullanmasa da, tedavinin bu hedeflere olabildiğince çabuk ulaşmaya odaklanabilmesi için hastaların hedeflerinin tedavinin başında belirtilmesi yaygındır. Bu yaklaşım aynı zamanda danışanın yaşamında neyin işe yaradığına ve kendilerinde veya yaşamlarında neyin yanlış olduğuna odaklanmak yerine güçlü yanlarını nasıl geliştirebileceklerine dikkat etmeyi de içermektedir.

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapi

Çözüm Odaklı Kısa Süreli Terapisi Süreci

Çözüm odaklı terapi, problemlerden ziyade çözüm arayan insanlarla çalışmanın bir yoludur. Bu terapide neyin işe yaramadığına değil, neyin işe yaradığına odaklanmak önemlidir. Sorunlardan çok çözümlere odaklanmak da çözüm odaklı terapi sürecinin en önemli kritik aşamaları arasında yer almaktadır. Terapist ve danışan arasındaki işbirliğine bağlılık da bir diğer önemli kriter olarak karşımıza çıkmaktadır.

Call Now Button