Çalışma AlanlarımÇokaşklılık / Tek Eşli Olmayan İlişkiler

Şubat 25, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/02/5-1.jpg

Christina Vetter ve Thomas Schroedter tarafından Çokaşklılık üzerine yazılan bir kitap dünyada en çok satanlar arasında yerini almış durumda. Çokaşlılık / tek eşli olmayan ilişkiler dünyanın birçok ülkesinde suç değil. Dünyanın bazı ülkelerinde yasal olan ve suç sayılmayan durum ülkemizde çeşitli tartışmalara neden oluyor. Toplumumuzda hakim olan düşünceye göre evlilik tek bir kişiyle sürdürülmelidir.

Sosyolojide poligami diye bir kavram vardır. Poligami, birden fazla kişiyle evlilik ilişkisinin sürdürülmesidir. Kadının birden fazla kocası olmasına poliandri yani çok kocalılık deniyor. Birden fazla karısı olan erkeğe çok karılılık yani poijini denmekte. Ülkemizde en fazla görülen hali polijinidir. Çok sayıda kadınla evlilik ilişkisi yaşayan erkek vardır. Ancak poliandri yok değildir.

Neden Çokaşklılık / Tek Eşli Olmayan İlişkiler Oluşur?

Dünyada insanoğlunun toplum olarak yaşamaya başladığı zamandan beri tek eşli olmayan ilişkiler yaşanmaktadır. Genellikle sosyokültürel bir olgu olarak anlaşılan bu duygunun altında yatan çok farklı nedenler vardır. Nedenler arasında en fazla etkili olanlar; dinsel, kültürel, sosyal ve ekonomik faktörlerdir. Tarım hayatının baskın olduğu toplumlarda işgücünü karşılamak, nüfusta kadınların erkeklerden fazla olması, aşiretlerin genişleme isteği gibi etkenler neden olarak gösteriliyor.

Çokaşlılık / tek eşli olmayan ilişkiler

Peki, bu durumun psikolojik bir nedeni var mıdır? İnsanların davranışlarının altında mutlaka psikolojik nedenler bulunuyor. Erkeklerin cinsel dürtülerini daha fazla kadınla tatmin etme istek ve arzuları tek eşli olamamanın ana nedenlerindendir. Eşleriyle duygusal bağları devam ettiği halde daha genç bir kadınla birlikte olmak isteyenler de karşımıza çıkmaktadır.

Çokaşklılık Mutlu Eder mi?

Aldatma, karşı durulan bir davranıştır. Aslında çokaşklılık aldatmanın farklı bir türüdür. Aynı anda birden fazla kişiyle cinsel ve duygusal birliktelik yaşanmaktadır. Aldatma ile çokaşklılık arasında çok büyük fark bulunmuyor. Her ne kadar çokaşlılıkta, partnerlerin birbirinden haberi olsa da duygusal olarak bir aldatma söz konusudur. Gizli kapaklı yapılan aldatmada partnerin haberi olmaz.

Hanımlar ve beyler açısından incelendiğinde çokaşklılık / tek eşli olmayan ilişkiler tarafları mutlu etmemektedir. Psikolojik olarak kadınların daha çok yıprandığı gözlemlense de erkekler için de durum pek iç açıcı değildir. Sorumlulukların artması yıpratıcı bir durum olarak karşımıza çıkmaktadır. Yıllar içerisinde kişilerde psikolojik rahatsızlıklara neden oluyor. Uzman Psikolog Ali Eren Yıldız, çokaşlılıkla ilgili bütün soru ve sorunlarınızı giderecek başarılara imza atmıştır. Randevu için iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button