GenelÇekingen Kişilik Bozukluğu Nedir?

Nisan 13, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/04/Cekingen-Kisilik-Bozuklugu-Nedir.jpg

Çekingen kişilik bozukluğu, aşırı utangaçlık, yetememe korkusu ve reddedilme korkusu olan kişilik bozukluğudur. Bu kişiler toplum içinde oldukça çekingen davranır, yanlış bir şey yapmaktan korkar, olumsuz hisler paylaşmaktan korkarlar. Güvensizlik yaşarlar.

Kendilerini diğer insanlara kıyasla daha mutsuz ve daha aşağıda görürler. Yakın ilişkileri reddederler. Bu yüzden arkadaşlık ilişkileri kuramazlar. Kurdukları arkadaş ilişkilerine de çok bağlıdırlar. Acı çekmekten, reddedilmekten, yalnız kalmaktan, başarısız olmaktan korktukları için yalnız kalmayı tercih ederler. Bu durumlar iş hayatlarını ve günlük hayatlarını olumsuz etkiler.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Nedir?

Çekingen Kişilik Bozukluğu Belirtileri Nelerdir?

  • Arkadaşlık ilişkisi kurmakta, iş hayatına atılmakta, günlük hayatlarındaki olumsuzlukları düzeltmede yetersizdirler.
  • İşe başvurmada, ikili ilişkilerde, isteklerde oluşabilecek reddedilmelere karşı çekingendirler.
  • Yakın arkadaşlarına karşı çok bağlıdırlar. Az sayıda arkadaşları vardır ve bu arkadaşları kaybetmekten çok fazla korkarlar. Onları kaybetmemek için ellerinden ne gelirlerse yaparlar. Onlara çok bağlıdırlar.
  • Çekingenlikleri, reddedilme korkuları, umursanmama korkuları göz önüne alındığında iş alanında oldukça geride kalırlar. İlerleyemezler. Yanlış şeyler yapmaktan korkarlar bu yüzden hep alt mevkilerde kalabilirler.

Ayrıca görülebilecek durumlar;

  • Reddedilmeye karşı hassasiyet, eleştirilme korkusu,
  • Anksiyete, utangaçlık, yetersizlik durumları,
  • Kendinden nefret etmek, başkalarına güvenmemek,
  • Her şeye karşı aşırı duyarlılık, samimiyetten uzaklaşmak,
  • Sosyal baskılanma.

Çekingen Kişilik Bozukluğu Nedir?

Çekingen Kişilik Bozukluğunun Nedenleri, Tanısı ve Tedavisi

Çekingen kişilik bozukluğunun nedenleri açıkça bilinememekle beraber, genetik, psikolojik, sosyal faktörlerin sebep olduğu düşünülebilmektedir. Çocukluk ve gençlik döneminde yaşanılan travmalar, zorbalıklar bu bozukluğun oluşmasında oldukça önemli rol oynar.

Çekingen kişilik bozukluğunun tanısı bütün etkilerin belirtilmesi ile koyulabilir. Ancak en az 5-6 durumun kesinlikle var olması durumunda klinik destek görülmeye devam edilmelidir. Burada Çekingen kişilik bozukluğu konusunda isabetli bir şekilde tanının konulması, beraberinde önemli kazanımları da getirmektedir.

Çekingen kişilik bozukluğunun tedavisi ise sosyal beceri eğitimi, bilişsel terapi, sosyal beceri gelişimi için grup tedavisi yanında ilaç tedavisi gibi yöntemler kullanılabilir. Bu aşamada kişinin gerek psikolog desteği alması gerekmektedir. Ayrıca kişinin gerek aile ve arkadaş ilişkilerine dikkat edilmelidir. Çünkü tedavi sırasında yanlış hareketlerin, durumların olumsuz sonuçları olabilir. Böylece söz konusu sorunun üstesinden gelmek mümkün olacaktır.

Call Now Button