GenelÇalışma AlanlarımBoşanma Psikolojisi

Nisan 26, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/04/psikolog-7.jpg

Boşanma Psikolojisi

Boşanma söz konusu olduğunda karşımıza son derece hassas bir süreç çıkar. Hatta boşanmaların insan psikolojisi üzerinden ciddi baskı unsuru olduğunu da söyleyebiliriz. Tam da bu noktada boşanma psikolojisi devreye girer! Zira boşanma günümüzün toplum yapısında eşler arasında yaşanılan bir durum olarak tanımlansa da sürece aileler hatta arkadaş çevresi de girer.

Dolayısıyla boşanma süreci çok karmaşık bir süreç olarak tanımlanır. Boşanmayla birlikte değişen yaşam şartları ya da psikolojik yapı, uyum sürecini de zorlaştırır. Tam da bu noktada boşanma sonrasında psikolojik destek almak en mantıklı seçenek olarak karşımıza çıkar!

Ayrılma Karası Sonrası Boşanma Psikolojisi

Kim davulla zurnayla evlendiği eşinden ayrılmayı ister ki? Büyük bir mutluluk yaşayarak evlendiğimiz hayat arkadaşımız dediğimiz kişiden ayrılmak pek kolay olmayabilir. Gelecek planları yaptığınız eşinizden ayrılma kararı süreci de çok yıpratıcı bir süreç olarak karşımıza çıkar. Dolayısıyla boşanma sürecinin başlı başına sıkıntılı bir süreç olduğunu da ifade etmek mümkün olur.

Boşanma Psikolojisi

Boşanma kararı öncesinde uzun bir süreç vardır. Hatta kimi zaman bu süreç, boşanma kararını vermekten daha da zor olabilir. Esasında böyle zamanlarda psikolojik destek alıyor olmak; olayların çığırından çıkmasına da engel olabilir. Böyle zamanlarda çift terapisi ya da aile terapisi faydalı olabilir. Ancak bir şekilde bu boşanma kararı verilmişse; bu aşamada da psikolojik destek almakta fayda vardır. Çünkü profesyonel bir destek alıyor olmak; boşanma sürecinin daha kolay atlatılmasını da mümkün hale getirir!

Boşanma Psikolojisinin Etkileri

Boşanma süreci çetin bir süreç olduğu için hem fiziki hem de psikolojik açıdan yorucu bir süreçtir. Bu süreci büyük bir hasar almadan atlatmak ise profesyonel bir destek almaya bağlıdır. Unutmamak gerekir ki boşanmanın psikolojik etkileri söz konusu olduğunda geniş kapsamlı bir etkiden söz etmek mümkün olur.

Boşanma psikolojisi aynı zamanda yalnızlaşma psikolojisini de tetikler. Yine sosyal ortamlardan uzak kalma, terk edilmişlik ya da başarısızlık duygusu da insan psikolojisi üzerinde baskı oluşturur. Bütün bu bilgiler ışığında boşanma psikolojisini sorunsuz bir şekilde atlatmak için mutlaka psikolojik destek almak da şarttır!

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button