GenelBireysel Psikolojik Danışma Neden Önemli?

Nisan 12, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/04/Bireysel-Psikolojik-Danisma-Neden-Onemlidir.jpg

Bireysel psikolojik danışma hizmeti, bireyin kendi iç dünyasını keşfetmesine destek olmaktadır. İnsan için hem biyolojik hem psikolojik hem de sosyal açıdan tatmin olmak ve ihtiyaçlarını karşılamak ister. Hepsini aynı anda aynı oranda düzgün ve yeterli miktarda tutmak kimi zaman kolay olmayabilir. Bu yüzden bazen desteğe ihtiyaç duyarız.

Psikolojik danışma alırken kimi zaman küçüklükten kalma travmalar anlatılır, kimi zaman bizi üzen şeyler anlatılır. Bu yüzden psikolojik danışmanlık sırasında bireyin üzülmesi kimi zaman ağlaması çok doğaldır. Yaşanılan her şeyin anlatılması, üzüntülerin aşılmasına neden olur.

Psikolojik danışmanlık veren danışmanların tarafsız olmaları gerekmektedir. Ahlaki yargılama yapmamalıdır. Danışanın yapmış olduğu ya da yapılan bir şeye verilen herhangi bir tepki kişinin kendini kapatmasına neden olur. Bu yüzden danışmanlık hizmeti veren bireylerin seans boyunca olumsuz tepki vermemeleri gerekir.

Bireysel Psikolojik Danışma Neden Önemli?

Bireysel Psikolojik Danışma Hizmetinin Faydaları

  • Yaşam kalitenizi arttırır,
  • İletişim becerilerini geliştirir,
  • Kişinin kendini keşfetmesine yardımcı olur,
  • İkili ilişkilerde daha başarılı olmanızı sağlar,
  • Küçüklükten kalma travmaları, aşılamamış sorunların onarılmasına yardım eder,
  • Öncesinde konuşamadığınız, aşamadığınız problemlerin aşılmasına yardımcı olur,
  • Eskiden kendinizde kabullenemediğiniz, kendinize yakıştırmadığınız ya da kendinizde beğenmediğiniz şeylerin geçmesini, düzelmesini sağlar,
  • Yaşadığınız sorunları nasıl atlatacağınızı öğrenirsiniz.

Neden Uzman Yardımı Almalısınız?

Psikolojik destek almak, aileyle ya da arkadaşlarla konuşmaktan çok farklıdır. Sizin probleminizi anlamadan verilen tavsiyeler çoğu zaman gerçek dışı öneriler olabilir. Yaşadığınız problemlere uygun bu konuda eğitim almış kişiler tarafından verilecek tavsiyeler sizin sağlığınız açısından önemlidir. Bireysel psikolojik danışma hizmeti sayesinde kişinin kendisinde var olan gücün farkına varma mümkün hale gelecektir.

Bireysel Psikolojik Danışma Neden Önemli?

Çocuklar İçin Psikolojik Danışmanlık Hizmeti

Çocuklar için psikolojik danışmanlık büyük bir öneme sahiptir. Her çocuğun ailesine anlatamadığı kendince problemleri olabilir. Okulda karşılaştıkları problemler, ailevi problemler arkadaşlık problemleri gibi sorunları çözmeye çalışırlar. Ancak kendi başlarına yetemeyebilirler. Bireysel psikolojik danışma sayesinde çocukların gelişim dönemlerine uygun bir şekilde kişilik geliştirmeleri de desteklenmiş olur.

Kimi zaman aileler de bu konuda yeterli gelemeyebilir. Bu durumda çocuklar için psikolojik danışmanlık hizmeti devreye girer. Problemlerin küçük yaşlarda çözülmeye başlanması ileri yaşlara olumlu etki bırakır. İletişime açık, girişken, mutlu, benliğinin farkında, sorumluluk sahibi bireyler olmalarına yardım eder.

 

Call Now Button