Çalışma AlanlarımBir Alana Sıkışma Korkusu (Agorafobi) Nedir?

Mayıs 11, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/05/Bir-Alana-Sikisma-Korkusu-Agorafobi-Nedir1.webp

Bir alana sıkışma korkusu nedir? Bir tür kaygı bozukluğu olan agorafobi, yaygın olarak çaresizlik, panik hali, başına bir şey gelmesinden korkma hissi, kapalı bir alanda kalamama, utanacağı bir duruma düşme endişesi gibi durumlarla kendini göstermektedir. İnsanların çoğunlukta olduğu alanlar onları ürkütür. Kaygı arttığında kaçacak bir yer arayışına girerler ve bulamadıkları fikrine kapıldıklarında kriz yaşayabilirler. Bu da günlük hayatı içinde çıkılmaz bir hale getirebilir.

Bir Alana Sıkışma Korkusu (Agorafobi) Nedir?

Hayatı zorlaştıran ve yaşam kalitesini düşüren bir panik bozukluk türüdür. Kontrollerini kaybetme ve ölüm korkusuyla yaşamak zorunda kalırlar. Tamamen bilinçleriyle ilgili bir problemleri olduğunu kabullenmekte zorlanırlar. Kapalı bir alana girdiklerinde, asansör, uçak, tünel, mağara gibi… Kalp atışları hızlanır. Banyoda kapı kilitlemekten endişe duyarlar. Hamam, sauna gibi kapalı yerlerden kaçınırlar. Peki, bir alana sıkışma korkusu belirtileri nelerdir? İşte detaylar!

Bir Alana Sıkışma Korkusu (Agorafobi) Nedir?

Bir Alana Sıkışma Korkusu Belirtileri

Korku normal bir süreçtir. Vücudun tehlikelere karşı kendini korumaya alma mekanizmasıdır. Bazı durumlarda ise kaygı ile birlikte içinden çıkılması güç, kontrolsüz bir hal alır. Kendini gösterdiği durumlar arasında bir yere bir alana sıkışma korkusu, insan yığınları ve  dört duvar arasında kaldığında kendini gösterir. Belirtileri arasında;

  • Terleme
  • Nefes darlığı
  • Kalp sıkışması hissi
  • Çarpıntı
  • Baygınlık hissi olarak kendini göstermektedir.
  • Kişi topluma karışmaya ve evden uzaklaşmaya korkar. Yanında mutlaka birisi olsun ister.
  • Uyku bozuklukları
  • Sosyal fobi
  • Çaresiz hissettiğinde sessizce ağlamaktan kendini alamama

Bir Alana Sıkışma Korkusu (Agorafobi) Nedir?

Bir Alana Sıkışma Korkusu Tedavisi Nasıl Yapılır?

Mutlaka tedavi edilmesi gereken psikolojik bir sorun olan bir alana sıkışma korkusu, üzerine gitme gibi metotlarla düzelmez.  Ağırlıklı olarak psikoterapi, ilaç tedavisi, sanal gerçeklik, bilişsel davranışçı tedavi gibi tedavi yöntemleri uygulanmaktadır. Hastanın tek seansta iyileşmesi mümkün olmadığı için birkaç seans alması gerekmektedir.

İlaç tedavisi başladığında hekimin tavsiyelerine harfiyen uyulması tedaviyi etkili hale getirmektedir. İlaç bırakılacağında ise kademeli olarak azaltılmalı; aniden kesilmemelidir. Tüm bu bilgiler ışığında bir alana sıkışma korkusu gündeme geldiği zaman karşımıza tedavisi mümkün olan bir rahatsızlık çıkmaktadır. Burada alanında uzman olan bir psikologdan destek alıyor olmak her zaman beraberinde çok önemli kazanımları da getirmektedir.

Call Now Button