GenelBibliyoterapi Aşamaları Nelerdir?

Temmuz 3, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/07/Bibliyoterapi-Asamalari-Nelerdir.webp

Bibliyoterapi aşamaları, birine yardım etmek için bir kitap kullanırken izlenmesi gereken bir dizi adımdır. Burada ilk aşama bir kitap seçmektir. Bu herhangi bir kitap olabilir. Ancak burada iletmek istediğiniz temel bir mesajı olmalıdır. İkinci adım, okuyucunun kitabı iyice okumasıdır. Üçüncü adım, kitabı okurken öğrendiklerini başka biriyle tartışmalarıdır. Dördüncü adım, kitabı okurken öğrendiklerini yansıtmalarıdır. Beşinci adım, kitabı okurken öğrendiklerini günlük yaşamlarına uygulamaktır, böylece kitap insan olarak kim olduklarının bir parçası haline gelir.

Bibliyoterapi Aşamaları Nelerdir?

Bibliyoterapi Nedir, Neden Önemlidir?

Bibliyoterapi, insanların sorunlarını çözmelerine yardımcı olmak için kitapları, okumayı ve diğer edebi deneyimleri kullanan bir terapi türüdür. Odak noktası kitabın kendisi değil, kitabın birine duyguları, düşünceleri ve yaşam seçimleri konusunda yardımcı olmak için nasıl bir araç olarak kullanılabileceğidir.

Bibliyoterapi genellikle bilişsel davranışçı terapi veya sanat terapisi gibi diğer terapilerle birlikte kullanılmaktadır. Çünkü kendinizi ifade etmenin ve problemleriniz hakkında yeni düşünme yolları öğrenmenin güçlü bir yolu olabilir. Burada Bibliyoterapi aşamaları konusuna dikkat etmek her zaman önerilmektedir.

Bibliyoterapi Aşamaları Nelerdir?

Bibliyoterapi Aşamaları Neden Önemlidir?

Bibliyoterapi aşamaları söz konusu olduğu zaman aşağıdaki aşamalar karşımıza çıkmaktadır:

  • Sorununuzu belirleme
  • Bir kitap bulma
  • Kitabın tamamlanması ve duyguların açıklanması

Sorununuzu belirleme; bu, neyle mücadele ettiğinizi ve şu anda ele almanın sizin için neden önemli olduğunu belirlediğiniz yerdir. Örneğin, sağlığınızı etkilediği için sigarayı bırakmak istiyorsanız, bu bibliyoterapide ele alınması gereken önemli bir konu olacaktır.

Bir kitap bulma; sorununuzun ne olduğunu öğrendikten sonra, onu ele alan bir kitap veya başka bir literatür bulmak yardımcı olabilir. Bazı edebiyat türlerinin sizinle diğerlerinden daha fazla konuştuğunu görebilirsiniz. Bibliyoterapi aşamalarının kitap bulma aşaması en kritik aşama olarak karşımıza çıkmaktadır. Bundan dolayı kitap bulma aşamasına dikkat etmek gerekmektedir.

Bibliyoterapi Aşamaları Nelerdir?

Konuya bağlı olarak belirli türlerin diğerlerinden daha uygun olduğunu da görebilirsiniz. Bibliyoterapi, duygusal, sosyal ve davranışsal sorunları olan insanlara yardım etmek için kitapların kullanılmasıdır. Bibliyoterapi, edebi danışmanlık, kitap terapisi veya terapötik okuma olarak da bilinir. Bibliyoterapi aşamaları konusuna dikkat etmek, bu tarz başarıları doğrudan etkilemektedir. Böylece Bibliyoterapi aşamaları üst düzeyde bir faydayı ortaya koymaktadır.

Call Now Button