Çalışma AlanlarımBeden Algısı Nedir?

Şubat 24, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/02/3-1.jpg

Kişinin kendi bedeninin nasıl bir şey olduğunu fark etmesine beden algısı denir. Farklı şekillerde de ifade edilen kavramın kapsamında bazı duygulara yer verilir. Vücudun şekliyle ilgili yorumları, değerlendirmeleri ve yorumlara değerlendirmelere eşlik eden bütün duyguları içermektedir. Sağlıklı –  sağlıksız, olumlu – olumsuz, pozitif –  negatif olarak sınıflandırılan beden algısı, zamana ve koşullara göre farklı şekillerde değerlendirilebilir.

Değişik şekillerdeki değerlendirmelerde kişilik özelliklerinin etkili olduğunu görmekteyiz. Kişilik özelliklerinin yanı sıra yaşanan güncel olaylar ve ruhsal durum da beden algısının yorumlarının farklı olmasına neden olur. Aslında beden algısı anlık değişecek bir kavram değildir. Daha kalıcı değerlendirmeleri içerir. Ancak duygusal durumlar, yaşanan olaylar sadece anlık değerlendirmelerde etkili olacaktır.

Kadın ve Erkeklerde Beden Algısı

Kadın ve erkeklerin beden algısının farklı olduğu bilinmektedir. Yapılan araştırmalar ve gözlemler kadınların erkeklere oranla daha olumsuz beden algısına sahip olduğunu göstermektedir. Kadınlar güzelliklerine daha düşkündürler. Olumsuz algının oluşmasında daha çekici ve daha güzel olma kaygısının etkili olduğunu görüyoruz. Güzellik ve çekiciliğin medyada ve diğer kanallarda çok vurgulanması olumsuz algının nedenini oluşturmaktadır.

Kişinin kendi bedeninin nasıl bir şey olduğunu fark etmesine beden algısı denir. Farklı şekillerde de ifade edilen kavramın kapsamında bazı duygulara yer verilir

Zayıf olmak güzel olmakla eş tutulunca biraz kilolu olanlar kendilerini çirkin görecektir. Çirkin görmek zamanla psikolojik olarak sorunlara ve problemlere neden olmaktadır. Olumlu beden algısına sahip olan kişiler, bedenleriyle memnun ve kendileriyle barışıktırlar. Algısı olumlu olanlar kendileriyle alakalı yapılan kötü değerlendirmelerden en az seviyede etkilenecektir. Etkilenenler ise çok daha kısa sürede kendilerini toparlıyorlar.

Beden Algısının Oluşturduğu Hastalıklar

Olumsuz, negatif ve sağlıksız beden algısına sahip olan kişilerde bazı psikolojik hastalıklar görülebilir. Negatif algıya sahip olanlarda görülebilecek hastalıklar ve problemler arasında şunlar vardır;

  • Beden dismorfik bozukluğu; gerçekte olmamasına rağmen birey bazı uzuvlarında kusur olduğuna kendini inandırır. Çok küçük bir kusur olsa dahi bunu abartır ve kendine çok büyük bir sorun olarak geliştirecektir. Tekrarlayan bu sorun büyümeden çözülmelidir.
  • Depresyon; olayları, yaşananları ve bedenindeki birçok şeyi olumsuz ve kötü görme durumudur. Depresyon halindeki kişinin beden algısı olumsuzdur. İyileştiklerinde beden algıları normale dönecektir.
  • Psikotik bozukluk; sanrı niteliği taşıyan beden algısı olan kişilerde görülür. Yanlış değerlendirmeler nedeniyle algı tamamen negatiftir. Uzman Psikolog Ali Eren Yıldız, olumsuz beden algısını ve bağlantılı olarak ortaya çıkan ruhsal sorunlarda yetkindir. Sorunlarınızın çözümü için hemen randevu alabilirsiniz.

 

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button