GenelBağlanma Kaygısı Nedir, Nasıl Tedavi Edilir?

Haziran 27, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/06/Baglanma-Kaygisi-Nedir-Nasil-Tedavi-Edilir.webp

Bağlanma kaygısı nedir? Bağlanma kaygısı, sevilen birini kaybetmenin acısına verilen normal bir tepkidir. Bir kişi bağlanma kaygısı yaşadıysa, başkalarına güvenmeleri zor olabilir. Ayrıca kendilerine ve başkalarının ihtiyaçlarını karşılama yeteneklerine güvenmede zorluk çekebilirler.

Bağlanma kaygısı psikoterapi veya ilaçla tedavi edilebilir. Bir terapist, bir kişinin diğerlerine yakın olmasına izin verirken kendi ihtiyaçlarını karşılamanın yollarını belirlemesine yardımcı olabilir. İlaçlar ayrıca bağlanma kaygısı olan kişilerin daha az endişeli hissetmelerine ve panik atak veya diğer benzer semptomlara daha az eğilimli olmalarına yardımcı olabilir. Peki, Bağlanma kaygısı nedir? Bağlanma kaygısı, aşırı yakınlık ve yakınlık ihtiyacı ile karakterize edilen bir tür kaygı bozukluğudur.

Bağlanma Kaygısı Nedir

Bağlanma Kaygısı Nedir, Nasıl Ortaya Çıkar?

Bağlanma kaygısı nedir? Bağlanma kaygısı, güvensizlik duyguları ve sevilen birinden ayrılma ile baş edememe ile karakterizedir. Bağlanma kaygınız varsa, başkalarına güvenmek veya yakın ilişkiler geliştirmek konusunda isteksiz olabilirsiniz. Sizin için sağlıklı veya olumlu olmayan ilişkileri bırakmakta da zorluk çekebilirsiniz. Bu, evde ve işte ilişki sorunlarının yanı sıra sosyal izolasyona neden olabilir.

Bağlanma Kaygısı Nedir

Bağlanma Kaygısı Nasıl Tedavi Edilir?

Bağlanma kaygısı nedir? Bağlanma kaygısı genellikle terk kaygısı veya ayrılık kaygısı bozukluğu ile karıştırılır. Ancak bu koşullar semptomları ve tedavi yaklaşımları açısından önemli ölçüde farklılık göstermektedir. Bağlanma kaygısı, sevdiklerinden ayrılma korkusu ile karakterize edilen bir kaygı biçimidir. Bu tür kaygıya sahip kişiler genellikle terk edilmekten veya reddedilmekten korkarlar.

Bağlanma kaygısı olan kişiler, diğer insanlarla ilişkileri konusunda çok hassas olma eğilimindedirler. Ayrıca romantik ilişkilerinde kıskanç ve sahiplenici olma olasılıkları daha yüksektir. Bebeklik ve erken çocukluk döneminde ebeveynleri veya bakıcıları ile güvenli bağlanma kurmada sorun yaşayan her çocukta bağlanma kaygısı gelişebilir.

Bağlanma Kaygısı Nedir

Bununla birlikte, gelişimin ilk yıllarında bakıcıları tarafından ihmal edilen veya istismar edilen veya iş baskıları, evlilik sorunları veya odaklanmalarını gerektiren diğer konular nedeniyle ebeveynleri duygusal olarak uygun olmayan çocuklar arasında en yaygın olanıdır. Bütün bu bilgiler ışığında bağlanma kaygısı nedir? Sevilen kişiden bir süreliğine bile uzak kalınması durumunda otaya çıkan anormal tepkiye denir. Günümüz itibariyle bağlanma kaygısının alanında uzman olan psikologlar sayesinde tedavi edilmesi de mümkün olmaktadır. Böylece bağlanma kaygısı nedir? Sorusuna da kapsamlı bir şekilde yanıt verdik.

Call Now Button