Çalışma AlanlarımBağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

Haziran 28, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/06/Bagimli-Kisilik-Bozuklugu.webp

Bağımlı kişilik bozukluğu nedir? Bağımlı kişilik bozukluğu olan insanlar, yaşam boyu bağımlı ve boyun eğen bir davranış kalıbına sahiptir. Başkalarından aşırı miktarda tavsiye ve güvence almadan günlük kararlar almakta zorlanırlar. İşlevlerini yerine getirebilmeleri için ne yapmaları gerektiğinin söylenmesi gerekir.

Bağımlı kişilik bozukluğu olan kişiler, eleştiri veya onaylanmama karşısında kolayca incinebilir. Bu nedenle bir şeye katılmadıklarında konuşmayabilirler. Başkalarının tavsiyesi olmadan karar veremezler ve hatta günlük aktiviteler sırasında onlara rehberlik eden biri olmadan çaresiz hissedebilirler.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bağımlı kişilik bozukluğu olan bir kişi bir karar verirse, bu genellikle kişisel inisiyatiften ziyade başkalarının baskısından kaynaklanır. Örneğin, patronunuz size hafta sonu tatili isteyip istemediğinizi soruyor, ancak izin almanın sizin için iyi bir fikir olup olmadığı konusunda bir fikir sunmak yerine tek yapabileceğiniz evet veya hayır demektir. Bağımlı kişilik bozukluğu nedir? Dahası belirtileri nelerdir? İşte detaylar!

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Belirtileri

Bağımlı kişilik bozukluğu olan bazı kişiler, kendi ihtiyaçları yerine başkalarının ihtiyaçlarına fazla odaklandıkları için yaşamlarında sıklıkla sorunlara neden olan ilişkilere aşırı derecede dahil olabilirler. Kendi ihtiyaçları ve duyguları pahasına diğer insanlarla ilgilendikleri durumlara girme eğilimindedirler! örneğin: Bağımlı kişilik bozukluğu, boyun eğici ve yapışkan davranışlara, özgüven eksikliğine ve ayrılma korkularına yol açan, aşırı derecede ilgilenilme ihtiyacı ile karakterizedir.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bağımlı kişilik bozukluğu olan bir kişi itaatkar ve yapışkan olma eğilimindedir. Başkalarından aşırı güvence ararlar ve başkalarının girdisi olmadan günlük kararlar vermekte zorlanırlar. Depresyona veya kaygıya yol açabilecek yakın ilişkiler olmadan kendilerini rahatsız ve korkulu hissederler.

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir, Hangi Sorunlara Neden Olur?

Bağımlı kişilik bozukluğu, bir kişinin aşırı bakıma ihtiyaç duyduğu ve günlük işleyişinde sorunlara neden olduğu bir zihinsel bozukluktur. Bu bakıma muhtaçlık, boyun eğme ve yapışma davranışı olarak ifade edilebildiği gibi, kararsızlık, düşük benlik saygısı ve aşırı terk edilme korkusu ile de karakterize edilebilir. Bağımlı kişilik bozukluğu nedir? Dediğimizde karşımıza bir dizi sorunlar çıkar!

Bağımlı Kişilik Bozukluğu Nedir?

Bağımlı kişilik bozukluğu olan kişiler, genellikle kendileri için karar vermeleri için başkalarına güvenirler ve kendi başlarına önemli kararlar vermek zorunda kaldıklarında kendilerini rahatsız veya çaresiz hissederler.  Bu tür rahatsızlık yaşayan kişiler; gerçekçi hedefler belirlemede zorluk yaşarlar. Genellikle gerçekçi olarak alabileceklerinden daha fazla yardım beklerler. Bu da kendilerine itiraf etmeseler bile çok yüksek hedefler koymalarına neden olabilir.

Call Now Button