GenelAnksiyete Krizi Nedir?

Nisan 11, 2022by admin
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2022/04/Anksiyete-Krizi-Nedir.jpg

Anksiyete krizi son zamanlarda sıklıkla karşımıza çıkmaktadır. Psikolojik rahatsızlık olan anksiyete bir çeşit kaygı bozukluğudur. Günlük hayatta çekilen zorluklar anksiyete bozukluğu yaşatabilir. Çözümünde zorlandığımız bazı olaylardan dolayı duyduğumuz endişeler veya gelecek ile ilgili yaşadığınız maddi manevi sıkıntılar kaygı durumlarını beraberinde getirebilir. Günlük hayatta duyduğumuz endişeler ne kadar normal dâhi olsa bunun dozunun aşırı olması tıbbi bir hastalığı meydana getirecektir.

Anksiyete bozukluğu meydana gelmiş olan kişiler sürekli endişeli yoğun yaşanan sıkıntılara karşı korku havasındadır. Panik hali o kadar fazladır ki günlük aktivitelerin sürdürülebilmesini bile engelleyecek durumdadır. Yönetilmesi ve kontrol edilmesi zor bir durumdur. Çocuklukta çıkıp ergenlikte artarak yetişkinliğe kadar devam eder. Böyle bir durum görüldüğünde bir an önce önlem almak adına psikolojik danışma hizmetlerinden faydalanmak önemlidir.

Anksiyete Krizi Nedir?

Anksiyete Krizi Belirtileri Nelerdir?

Anksiyete hastalığı meydana gelirken bazı belirtiler olur. Bu belirtileri takip ederek böyle bir kaygı bozukluğu durumu yaşayıp yaşamadığınızı anlayabilirsiniz.

  • Panik halinde hissetmek
  • Sürekli gerginlik ve huzursuzluk hali
  • Ağız kuruluğu ve nefes darlığı yaşamak
  • Kötü bir şey olacakmış gibi endişe duymak
  • Aşırı halde terlemek
  • Kalp atışı yaşanan hızlanma durumları
  • Hazımsızlık sıkıntısı yaşama
  • Konsantrasyon ve odaklanma problemleri yaşama
  • Uyku sıkıntıları yaşama
  • Ellerde titreme olması

Bu semptomları kendinizde görüyorsanız mutlaka psikolojik danışma hizmetlerinden faydalanmanız anksiyete krizi geçirmenizi engelliler nitelikte olacaktır. Bu kapsamda anksiyete krizin nedenlerini biliyor olmak, beraberinde önemli kazanımları da getirecektir.

Anksiyete Krizi Nedir?

Anksiyete Nedenleri Nelerdir?

Nedenleri kesin olarak bilinemese de her şey anksiyete bozukluğuna sebep olabilir. Fakat en çok travmatik şekilde yaşanmış olaylar, çeşitli hayat deneyimleri, çeşitli sağlık sorunları ve kalıtsal faktörler kaygı bozukluğunu tetikleyecek nitelikte. Genetik faktörlere bağlı böyle bir hastalığa sahip olup olmadığınızı akrabalarınız arasında bu hastalığa sahip birisi var ise öğrenerek kendiniz için bilgi sahibi olabilirsiniz. Anksiyete krizi gündeme geldiği zaman farklı tekniklerle tedavi edilebilen bir süreç karşımıza çıkmaktadır.

Çeşitli hastalıkların ez için kullandığımız ilaçlar yan etki yaparak kaygı bozukluğu yaratabilir. Ya da beyninizdeki korku duygularını kontrol eden bölümlerde hatalı bağlanmalar meydana gelmişse kaygı bozukluğu oluşabilir. Bu durumlar tamamen tıbbi durumlardır. Ancak yaşanılan çevresel travmalar daha çok işin duygusal yönü ile alakalıdır ve psikolojik danışman yardımı alınması gerekir.

Call Now Button