Çalışma AlanlarımAile Problemleri Nelerdir?

Şubat 23, 2021by admin0
https://psikologalierenyildiz.com/wp-content/uploads/2021/02/1-1.jpg

Sağlam ve etkili iletişimin olduğu ailelerde yetişen bireylerin karakterleri sağlam olmaktadır. Eşler arasındaki güçlü iletişim, kardeşler ve çocuklar arasındaki bağın ve iletişimin temellerinin sağlam atılmasına neden olur. Aile problemleri ise tam tersi tesirde bulunmaktadır. Sorunlar içinde büyüyen çocukların sorunlarının olmasını normal karşılamak gerekir. Bundan dolayı psikologlar sorun yaşayan bireylerin öncelikle çocukluk geçmişlerine ve ailelerine dikkat çekiyor.

Fertlerin birbirinin ne düşündüğünü ve ne hissettiğini anlaması aile içindeki iletişimin güçlü olmasına vesiledir. Sözlü veya sözsüz olarak gerçekleşen bilgi alışverişi, iletişimin temelini oluşturacaktır. İletişimde sadece derdi anlatmak yoktur. Aynı zamanda derdini anlatan kişiyi dinlemek de vardır. Problemleri dile getirmek ve dinlemek iletişimin sağlıklı olmasını sağlayacaktır.

Aile Problemleri Kategorileri

Evlilik ve aile problemlerinin temellerinde bireylerin karşılıklı olarak birbirini anlamamaları olduğunu söylemektedir. İletişimin olmaması aile fertlerinin en çok şikayetçi oldukları durumlar arasındadır. Dolaylı ve net olmayan iletişim, iletişim değildir. Çözüm odaklı yapılacak iletişimde net ve açık olmak gerekir. Ailelerde görülen sorunları kategorize edersek karşımıza şu maddeler çıkacaktır;

 • Anne-baba, ebeveyn- çocuk arasındaki sorunlar
 • Aile içinde yaşanan gerginlikler ve huzursuzluklar
 • Madde veya alkol bağımlılığı
 • Depresyon halleri
 • Ergen veya çocukta görülen davranış ve uyum problemleri
 • Ayrılmalar
 • Cinsel ve uyum problemler,
 • Aile bireylerindeki şiddete meyil
 • Önemli sağlık sorunları
 • Maddi sorunlar
 • Ailenin yeni üyesi
 • Aile üyelerinden birinin evden ayrılması

Aile problemleri ise tam tersi tesirde bulunmaktadır. Sorunlar içinde büyüyen çocukların sorunlarının olmasını normal karşılamak gerekir.

Aile Terapisi ile Sorunları Aşmak

Yaşanan sorunları psikolojik ve aile işleyişine uygun şekilde çözmede aile terapistleri yardımcı olmaktadır. Bireye yönelik yapılan terapilerden biraz farklıdır. Psikolojik olarak sağlıklı bir aile yaşamı için bireylerin arasında yaşanan çatışmaları azalmak gerekir. Problem oluşturan durumların ortadan kaldırılması, aile içi iletişim becerilerin artırılması, ailenin işlevselliğinin görünür kılınması aile terapistlerin ana hedefleri arasında yerlerini alıyor.

Var olan aile problemleri aile terapisi ile daha kısa yollarla daha doğru şekilde çözüme kavuşturulur. Terapist bunu yaparken bütün aile fertlerini terapiye dahil ederler. Yaşanan problemlerde aile üyelerinin her birinin bir dahili mutlaka olmaktadır. Yok saymak doğru olmayacaktır. Bütün üyelerin ön kabulü ile hareket edilir. Uzman Psikolog Ali Eren Yıldız, aile problemlerinizi çözmenizde sizleri destekleyecektir. Her türlü sorunlarınız için bizimle iletişime geçebilirsiniz.

Bir Yorum Bırak

E-posta adresiniz paylaşılmayacaktır. Required fields are marked *

Call Now Button